do kasy suma: 0,00 zł

Olejowanie parkietu - co powinieneś wiedzieć?

Co powinieneś wiedzieć o olejowaniu parkietu?

Olejowanie parkietu to skuteczny sposób na zabezpieczenie drewnianej podłogi. Jest dobrą alternatywą dla lakierowania, które tworzy na powierzchni drewna warstwę zabezpieczającą. Tworzy piękne, matowe wykończenie. Wymaga jednak właściwych przygotowań i wyboru odpowiedniego produktu. Wybór jest bardzo duży i na pewno w ofercie Julomax znajdzie się olej do parkietu, który najlepiej spełni nasze oczekiwania. Każdy różni się właściwościami i długością schnięcia. Niezależnie od decyzji pamiętajmy o jednej, podstawowej zasadzie - stosujmy taką metodę impregnacji, która była już fabrycznie zastosowana.

Olejowanie podłogi – zalety

Podłoga olejowana oznacza przede wszystkim piękny, przytulny, naturalny wygląd Twojego parkietu. Oleje i woski podkreślają szlachetność i strukturę podłóg. Wnikają głęboko w strukturę drewna.  Powierzchnia nie jest śliska (co zmniejsza ryzyko ewentualnych kontuzji) i nie ma tłustego filmu. Jest też ciepła i miła w dotyku. Taki parkiet nie elektryzuje się. Nie zbiera też kurzu, co ułatwia utrzymania parkietu w czystości. Czyni go odpornym na wilgoć. W przypadku, gdy marzymy o drewnie w łazience jest to możliwe – wystarczy postawić na egzotyczne gatunki i odpowiednią impregnację olejem albo woskiem. Podsumowując: olejowanie nie tylko przedłużą żywotność drewnianych podłóg, ale też sprawia, że jest odporniejsza na uszkodzenia, promieniowania UV i piękniejsza. Olej zaś jest przyjazny dla środowiska naturalnego.

Jak wybrać właściwy olej do parkietu?

W ofercie Julomax mamy oleje do drewna egzotycznego, liściastego i iglastego. Każde z nich ma bowiem nieco inne właściwości. W zależności od planowanego efektu możemy wybrać barwione oleje do parkietu albo te niebarwione. Niektóre są utwardzające a inne nie. Najczęściej taki produkt zawiera olej lniany gotowany lub niegotowany. Ten pierwszy powstaje po zagotowaniu oleju tłoczonego na zimno i zabezpiecza podłogę jedynie powierzchniowo. Schnie za to szybko. Nadaje się do zabezpieczenia również blatów kuchennych. Olej surowy jest tłoczony na zimno, wnika głęboko w strukturę drewna i schnie nawet do 24 godzin. Alternatywą jest olejowosk albo olej słonecznikowy czy tungowy.  Ten uniwersalny produkt ma w swoim składzie naturalny wosk pszczeli i dodatkowo zabezpiecza parkiet. Dlatego udając się do sklepu albo zamawiając na julomax.pl warto zastanowić się, jaki chcemy osiągnąć efekt i na jaką podłogę kładziemy olej do parkietu. Potem wystarczy zgromadzić odpowiednie narzędzia i przygotować podłogę.

[product category_id="408" limit="5" onlyAvailable="true"]

Co będzie potrzebne do olejowania parkietu?

Obliczamy ile opakowań będzie nam potrzebne, a potem przystępujemy do pracy. Będą nam potrzebne:

  • Olej – bezwzględnie nie może to być olej jadalny!
  • Szlifierka oscylacyjna lub papier ścierny o różnej gramaturze;
  • Pędzel do olejowania;
  • Szmatki flanelowe i maszyna polerska;
  • Pojemnik z wodą;
  • Odkurzacz lub miotła z miękkim włosiem;
  • Maska;
  • Okulary ochronne;
  • Masa uszczelniająca;

Olejowanie parkietu krok po kroku

Krok 1: Jak przygotować podłogę do olejowania?

Oczywistym krokiem jest właściwe przygotowanie pomieszczenia do konserwacji i zabezpieczenia parkietu. Nowe deski można cyklinować dopiero po tygodniu od położenia. Po usunięciu mebli i dywanów trzeba zabezpieczyć ściany przed olejem, a naszą podłogę wyczyścić i usunąć starą warstwę ochronną. Jak wycyklinować podłogę? Możemy wypożyczyć szlifierkę oscylacyjną i z jej pomocą wyczyścić parkiet. A jeśli podłoga jest niewielka, możemy posłużyć się papierem ściernym o kilku gramaturach, kończąc na tych najdrobniejszych. W  każdym wypadku otwórzmy okna i chrońmy oczy okularami ochronnymi, a drogi oddechowe maską. Unikniemy problemów zdrowotnych oraz uciążliwości związanych z czyszczeniem ścian z plam oleju, które może niestety nie przynieść spodziewanych przez nas efektów.

Krok 2: Cyklinowanie podłóg

To zabieg polegający na zdarciu wierzchniej warstwy parkietu. Samo cyklinowanie wymaga pewnej cierpliwości i dokładności. Pamiętajmy, że używając materiału ściernego zaczynamy od tych gruboziarnistych (gradacja ok. 80-100). Potem przechodzimy do średnioziarnistych (gradacja 120-140) a kończąc na drobnoziarnistych (gradacja powyżej 200). Zajmie to jednak więcej czasu, niż w przypadku użycia maszyn. Uważajmy, by zdejmując starą warstwę szlifować wzdłuż usłojenia, by uniknąć powstania trudnych do usunięcia rys.  Ewentualne ubytki trzeba wypełnić masą uszczelniającą lub mieszaniną kitu i pyłu drzewnego. Cyklinowanie przeprowadzamy również wtedy, gdy chcemy zdjąć całą warstwę zabezpieczającą czy farbę.

Krok 3: Odpylenie odkurzaczem

Po cyklinowaniu pozostaje oczywiście pył. Przyda się przemysłowy odkurzacz z miękką, szczotkową końcówką albo miotła z miękkim włosiem, która nie porysuje parkietu. To ważne, by obchodzić się z nim delikatnie, bo nie ma jeszcze żadnej warstwy zabezpieczającej.  Potem wystarczy przetrzeć podłogę lekko wilgotną (prawie suchą) flanelową szmatką i pozostawić do sucha. Tak przygotowany parkiet nadaje się już do olejowania. Musi być czysty i suchy. Proces olejowania będzie wymagać cierpliwości i uwagi, ale efekt będzie wart wysiłku. 

Krok 4: Olejowanie podłogi

Olejowanie podłogi składa się również z kilku kroków. Po pierwsze, niezbędne jest zmieszanie produktu. Trzeba to zrobić starannie szczególnie w przypadku produktów pigmentowanych. Po drugie, za pomocą pędzelka nakładamy olej wzdłuż słojów, zaczynając od najbardziej oddalonego narożnika pokoju, a kończąc na drzwiach. Można też użyć wałka lub metalowej pacy.  Bardzo istotne jest, by produkt był rozprowadzony równą warstwą, by uniknąć przebarwień. Tu właśnie pokazuje się, jak ważne jest zabezpieczenie ścian – unikniemy ich zachlapania. Tak zaolejowaną podłogę pozostawiamy na 15-20 minut do wyschnięcia. W zależności od zaleceń producenta nakłada się minimum dwie warstwy, za każdym razem po nałożeniu i wchłonięciu produktu polerując podłogę. Ważne, by szmaty, wałki i pędzle odkładać do pojemnika z wodą. Woski, oleje i drewno są łatwopalne i istnieje ryzyko samozapłonu. W ten sposób chronimy swoje mienie.

Krok 5: Polerowanie parkietu

Po wyznaczonym czasie podłogę polerujemy za pomocą flanelowych szmatek. Możemy też użyć szlifierki kątowej z tarczą polerską lub maszyny polerskiej. Unikniemy nieestetycznych plam. Następnie cykl należy powtórzyć przynajmniej jeszcze raz. Między cyklami podłogę możemy jeszcze raz przeszlifować i wyczyścić.  Po 48 godzinach możemy wnosić meble na nóżkach i dywany, ciesząc się nową, piękną podłogą. Przez tydzień od olejowania parkiet czyścimy wyłącznie na sucho. Dopiero po tym czasie możemy przeprowadzić pierwszego czyszczenia na mokro. Staranność jest ważna szczególnie, gdy wybraliśmy barwiony olej do parkietu. Biała podłoga jest bardzo modna i wygląda wspaniale, ale tylko wtedy, gdy nie ma zacieków i plam.  Trzeba pamiętać, że cyklinowanie i olejowanie parkietu należy powtarzać przynajmniej raz w roku. Sam zabieg nie wystarczy – potrzebna jest systematyczna dbałość i pielęgnacja drewnianych podłóg. Tylko wtedy efekt będzie trwały a parkiet zachował dawny blask. 

Krok 6: Pielęgnacja i konserwacja podłóg drewnianych

Pamiętajmy, by nie spieszyć się z wnoszeniem dywanów. Jeśli zrobimy to przed upływem 48 godzin, podłoga w tym miejscu zyska inny kolor. Po olejowaniu podłogi i ponownym wstawieniu wyposażenia pokoju nasza praca się nie kończy. Trzeba też o taką podłogę regularnie dbać, dlatego tak ważna jest konserwacja podłogi olejowanej. Wilgotne, miękkie szczoteczki i produkty pielęgnacyjne do podłóg olejowanych pomogą usunąć bieżące zabrudzenia. Jako środek czyszczący na mokro dobrze sprawdza się mydło lniane. Bezwzględnie trzeba pamiętać o wycieraniu podłogi do sucha. Ewentualne ubytki można usunąć szpachlówką stolarską i zaolejować. A potem pamiętać o regularnym odnawianiu warstwy ochronnej, która będzie się niestety ścierać wraz z upływem czasu. Dlatego właściwe olejowanie podłogi drewnianej jest takie ważne. Pomoże nam cieszyć się parkietem przez długi czas. Podłogi drewniane nie należą do tanich – trzeba się więc o nie troszczyć.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl