
Czyszczenie drewnianej podłogi jest proste. Wszystko, co musisz zrobić, to szczotkować powierzchnię parkietu miękką szczotką z włosia. Zalecamy, aby wcześniej pozbyć się z czyszczonej powierzchni drobnego brudu lub kurzu. Do tego celu można użyć odkurzacza, ale wcześniej należy się upewnić, czy jest on prawidłowy.
Mop parowy a parkiet lakierowany
Kolejnym krokiem po zamiataniu podłogi jest usunięcie z niej wszelkich plam. Rób to zawsze, wtedy gdy zauważysz jakiekolwiek nieczystości. Do tego celu zalecane jest użycie mopa wykonanego z przyjaznej dla drewna mikrofibry. Klienci często zastanawiają się, czy mop parowy nadaje się do parkietu. Rozwiejmy więc wszystkie wątpliwości związane z tym, czy nowoczesny mop parowy do parkietu lakierowanego to dobry pomysł. Do czyszczenia parkietu nigdy nie używaj mopa parowego. Para przedostaje się bowiem do drewnianej podłogi, co może powodować uszkodzenia w dłuższym okresie czasu.
Zamiast zastosować mop parowy do podłóg drewnianych lakierowanych wybierz połączenie mopa z dodatkiem neutralnego sprayu czyszczącego PH. Środek ten jest bardzo delikatny dla drewnianych podłóg, a zarazem czyści on skutecznie wszelkie zanieczyszczenia. Dobrze jest czyścić powierzchnię w kierunku ziarna. Na koniec pamiętaj, by na czyszczonej powierzchni zostawić śliską pozostałość preparatu.
Parkiet do domu lity
- Parkiet lity surowy 22x70x250
- Parkiet lity surowy 22x70x300
- Parkiet lity surowy 22x70x350
- Parkiet lity surowy 22x70x450
- Parkiet lity surowy 22x70x500
Jak czyścić parkiet drewniany z twardego drewna?
Jak czyścić parkiet drewniany? Do podłóg z twardego drewna polecane jest rewolucyjne urządzenie Bona Spray Mop. Posiada ono obrotową głowicę czyszczącą, która zapewnia dotarcie nawet do najmniej przystępnych miejsc. Teraz mycie podłogi będzie szybkie, bez konieczności schylania, zmieniania wody w wiadrze i bez bólu w kręgosłupie. Mop jest bardzo prosty w montażu, posiada specjalny wkład ze środkiem czyszczącym parkiety, który nadaje się do wielokrotnego napełniania.
Czym zabezpieczyć parkiet i jak zapobiec zarysowaniom?
Czym zabezpieczyć parkiet? Większość rodzajów podłóg drewnianych jest dość trwała i wytrzymała. Ważnym elementem w utrzymaniu piękna drewnianej podłogi jest ochrona przed niepożądanymi uszkodzeniami. Jedną z najistotniejszych rzeczy do zapamiętania jest natychmiastowe usunięcie wycieków. Górne warstwy lakieru lub oleju chronią podłogę, ich zalanie może spowodować nieodwracalne uszkodzenia.
Taras na wspornikach
Innym sposobem na utrzymanie podłogi w doskonałym stanie jest ochrona przed zadrapaniami i wgnieceniami. Niewielkie ślady i wcięcia są nieuniknione, ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec głębszym, większym zadrapaniom. W pierwszej kolejności zdejmij obuwie przed wejściem na drewnianą posadzkę. Obuwie zewnętrzne może posiadać brud i żwir na podeszwie. Idealnym rozwiązaniem jest pozostawienie butów na wycieraczce, w szafce, na specjalnej macie, lub stojaku na buty. Ustaw maty zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz drzwi zewnętrznych, aby zmniejszyć ilość brudu. W śnieżną lub deszczową pogodę należy zorganizować też miejsce na bagaż, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych przez wodę. Jeśli zauważysz kamyczki, piasek lub żwir na drewnianej podłodze, natychmiast je usuń.
Dodaj filcowe ochraniacze do nóżek meblowych, aby pomóc zebrać gruz i zabezpieczyć podłogi przed zadrapaniami. W miarę możliwości należy je wymieniać, ponieważ będą się zużywać i stawać coraz mniej skuteczne z czasem. W przypadku mebli, które często się ślizgają (na przykład krzesła kuchenne i jadalne), ochraniacze należy wymieniać co miesiąc. Aby zapobiec drapaniu podłogi przez ciężkie meble, należy je przesuwać, zamiast przeciągać po podłodze.
Polecamy parkiety do nowych domów — stylowe rozwiązania
Czy mogę szlifować i ponownie wykańczać podłogę drewnianą?
Odnowienie drewnianej podłogi jest jak najbardziej możliwe. W tym celu można sobie pomóc poprzez ożywienie koloru i usunięcie niezabarwionych znaków lub plam. Dostępne jest kilka opcji, gdy chce się remontować podłogę.
Jeśli masz podłogę olejową, musisz nałożyć olej na podłogę. Po pierwsze, konieczne jest dokładne oczyszczenie podłogi. Następnie powinno się nałożyć kolejną warstwę oleju. To najważniejsza rzecz, dzięki której rozjaśnisz i odświeżysz drewnianą podłogę. Jeśli drewniana podłoga ma lakierowane wykończenie, można lekko przeszlifować jej powierzchnię, a następnie nałożyć więcej lakieru. Finalny efekt odświeży i ożywi kolor Twojego parkietu. Jeśli na podłodze pojawiły się duże, głębokie wgniecenia lub zadrapania, wypełnij je specjalistycznym olejem lub lakierem. W przypadku wszelkiego rodzaju renowacji zaleca się użycie specjalistycznych akcesoriów do podłóg drewnianych.
Niezależnie od tego, czy myślisz o dodaniu drewnianych podłóg do swojego domu, czy po prostu musisz lepiej dbać o te, które posiadasz, teraz jest idealny czas, aby przetestować swoją wiedzę na temat ochrony i pielęgnacji podłóg z drewna. Zastanów się, jak to zrobić, aby zachować je w jak najlepszym stanie.
Pielęgnacja parkietu lakierowanego – najważniejsze wskazówki
- Każdy środek czyszczący wymaga przeczytania etykiety przed zakupem, by dowiedzieć się, czy na pewno nadaje się on do powierzchni. Niezawodny sposobem na zapobieganie uszkodzeniom drewna będzie wybór takiego produktu, który dedykowany jest do typu wykończenia parkietu (poliuretan, olej do parkietu lub wosk).
- Na drewnianych podłogach bardzo przydatny okazuje się dywan dekoracyjny, który poza swą funkcją ozdobną chroni również parkiet przed otarciami.
- Raz w tygodniu należy czyścić drewniany parkiet metodą: sucho-mokro. Zapamiętaj ją, by cieszyć się nienagannym kształtem podłóg przez cały ich żywot. Najpierw suche, potem mokre. Czyszczenie na sucho (lub „klejenie na sucho”) jest niezbędne, aby zabezpieczyć podłogę przed zadrapaniem podczas zmywania mopa. Jeśli najpierw nie wyczyścisz żwiru i pyłu, to proces mycia podłogi będzie przypominał przeciąganie papierem ściernym.
- Co miesiąc warto sprawdzać, czy na podłodze drewnianej nie pojawiły się przebarwienia. Gdy zauważysz przebarwienia, pora sięgnąć po farbę nawierzchniową. Ponadto, rutynowo w okresach trzy lub pięcioletnich należy dodać świeżą warstwę wykończenia. W tym celu oczyść podłogi głęboko. Upewnij się, że wiesz, jaki rodzaj wykończenia mają Twoje podłogi (olej, wosk, uretan), ponieważ będziesz musiał ponownie zastosować ten sam.
- Ważne jest, aby pamiętać, że podłogi drewniane są naturalne i będą oddziaływać na środowisko. Jeśli zauważysz, że między deskami powstają luki w porze suchej, jeśli drewno nie kurczy się z powrotem w wilgotne pory roku (od lipca do sierpnia), to z pomocą specjalisty powinieneś ocenić poziom separacji. Najlepszym sposobem uniknięcia nadmiernych luk jest używanie nawilżacza w porze suchej.
- Co kilka dziesięcioleci szlifuj i odnawiaj podłogi drewniane, aby wyglądały na nowe. Zazwyczaj solidne, drewniane podłogi można ponownie szlifować pięć do dziesięciu razy w przewidywanej żywotności. Piękno drewnianych podłóg polega na tym, że staje się nowa dzięki świeżej powłoce wykończeniowej i głębokiemu czyszczeniu. Jeśli nie jesteś pewien, czy nadszedł czas na świeże zakończenie, najpierw sprawdź u eksperta. Posadzki drewniane nawet te najmniej lakierowane są wrażliwe na wilgoć. Z tego powodu nadmierna suchość lub wilgotność powietrza mogą jej zaszkodzić, parkiet będzie się wtedy naprzemiennie kurczył i rozszerzał. Prowadzi to do pęknięć i szczelin parkietu. Nadmierna wilgotność przy złej wentylacji pomieszczeń może zapoczątkować rozwój grzybów i pleśni. Optymalne warunki dla drewnianych podłóg są na szczęście zbliżone do wymagań większości domowników. Wilgotność mieści się w przedziale 45-60%, a temperatura waha pomiędzy 17, a 24 stopnie Celsjusza. Z przyczyn powyższych nie tylko dla naszego zdrowia, ale też dla dobrej kondycji drewnianych parkietów konieczna jest stała cyrkulacja powietrza.
Sprawdź nasze środki konserwacji i pielęgnacji podłogi!








