Jeśli zdecydowałeś się na deski z kompozytu na swoim tarasie – gratulacje. Są trwałe, wyglądają jednakowo, doskonale imitują drewno i są łatwe w montażu. Przy odpowiednim obchodzeniu się mogą nam służyć przez wiele lat. Niewielkie uszkodzenia mechaniczne można usunąć papierem ściernym. Troskę o taras z desek kompozytowych należy zacząć od ich prawidłowego ułożenia. Jak to zrobić? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne, jak się wydaje. Oto nasz poradnik montażu paneli kompozytowych – 7 kroków do tarasu z kompozytu. Przeprowadzi Cię krok po kroku przez cały proces przygotowania, montażu i wykończenia tarasu.
Zaczynamy montaż tarasu kompozytowego – mierzenie i wybór surowca
Taras marzeń zawsze zaczyna się od projektu, czyli rysunku, na którym mamy naniesione wymiary naszego tarasu oraz inne istotne szczegóły – schody, barierki, donice i in. Zawiera również planowane ułożenie desek. Prostopadłe? Równoległe? A może ukośne? Wybierz takie, które najbardziej Ci się podoba. Sprawą oczywistą jest też, że przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań trzeba wybrać surowiec, z którego ma być zbudowany nasz taras. Na julomax.pl dostępnych jest wiele ryflowanych desek tarasowych. A jeśli wolisz drobniejsze żłobienia albo gładką powierzchnię – nie ma problemu. Deska kompozytowa Lenta dostępna jest w wielu kolorach. Na pewno znajdziesz taki, który odpowiada Twojemu zamysłowi.
Na tej podstawie szacujemy ilość produktu, który chcemy zamówić. Pamiętajmy, że lepiej jest mieć ich więcej, niż mniej. Do zestawu dołączone są klipsy, listwy oraz inne elementy. Uwaga! Kołki rozporowe trzeba zamówić osobno! Aby nie pogubić się na etapie przygotowań, poniżej prezentujemy krótką listę narzędzi, które będą nam potrzebne do pracy. Wystarczy zawczasu zgromadzić w jednym miejscu wszystkie materiały, by zaoszczędzić czas, nerwy i pieniądze podczas kładzenia kompozytu.
Narzędzia potrzebne do montażu tarasu z kompozytu
Jakie narzędzia będą Ci potrzebne do wykonania montażu tarasu kompozytowego?
- Deski kompozytowe tarasowe
- Listwa startowa
- Legary
- Kołki rozporowe z płaskim łbem
- Klipsy montażowe
- Klipsy startowe
- Listwa maskująca
- Zaślepki
- Miara, linijka, ołówek, kartka papieru
- Gumowe podkłady dystansowe
- Wiertarko-wkrętarka
- Pilarka
Należy przy tym pamiętać, że w ofercie dostępne są różne systemy montażowe. Klipsy są jednym z nich, ale nie jedynym. W zestawieniu nie uwzględniono materiałów potrzebnych do przygotowania gruntu (jak betonu). Przed przystąpieniem pracy wskazane jest też ułożenie desek “na sucho” żeby przekonać się, ile ich faktycznie potrzebujemy i czy nie zajdzie konieczność przycięcia niektórych, by zakończyć prace.. Kołki, klipsy i narzędzia warto mieć ułożone w pobliżu np. Na kocu w kontrastowym kolorze albo dużym kawałku kartonu, już posortowane. Wtedy na pewno się nie zgubią i nie będziemy tracić popołudnia na szukaniu jakiegoś elementu. To znacznie przyspieszy i ułatwi pracę, oszczędzając nam nerwów i oczywiście pieniędzy.
Montaż tarasu kompozytowego krok po kroku
Krok 1: Przygotowanie podłoża
Pierwszym logicznym krokiem w montażu tarasu kompozytowego jest przygotowanie podłoża. Musi być gładkie, z lekkim spadkiem do odprowadzenia wody. Bez tego nasz taras zacznie ją zbierać, a deski będą puchnąć i się paczyć. Trochę inaczej będzie to wyglądać, gdy ustawiamy panele na tarasie (np. posadzce) a inaczej, gdy chcemy mieć taras na gruncie.
- Wyrównujemy grunt. Skuwamy i niwelujemy nierówności. Jeśli kładziemy deski na płytkach, możemy spokojnie je zostawić. Pamiętajmy jednak o zachowaniu spadku 0,5o-3o, by woda miała jak spływać. W przeciwnym wypadku zatrzyma się, tworząc kałuże i niszcząc taras.
- W przypadku tarasu kładzionego na płytach przygotowanie podłoża polega na usunięciu 20-30 cm ziemi, która trzeba zastąpić żwirem. Należy go następnie utwardzić i dopiero na tak przygotowany podkład kładziemy płyty.
- Jeśli chcemy położyć nasz taras na słupach, trzeba najpierw przygotować otwory o głębokości 1,0 m-1,2 m, wbić słupy, zazbroić i zalać betonem.
- W przypadku tarasów pływających deski kompozytowe będą położone na ramie z legarów. Możemy konstrukcję uzupełnić o gumowe podkłady dystansowe, żeby zapewnić bezproblemowy odpływ wody. Taka przezorność przedłuży trwałość naszego tarasu.
Krok 2: Ustawiamy legary co 40 - 50 cm
Taras nie jest montowany bezpośrednio na gruncie. Kontakt z glebą mógłby zniszczyć materiał. Dlatego montuje się do na legarach. Każda listwa musi mieć min. 3 punkty podparcia. Pamiętajmy, że np. wokół filarów czy wmurowanych na stałe donic muszą być również wokół nich. Pomiędzy ścianą a legarem ma być zachowany odstęp 0,5 cm, 1 cm przerwy zaś musi być przy czołowym łączeniu legarów.
Legary tarasowe muszą być rozłożone mniej więcej co 40 cm. Im gęściej, tym lepsze deska ma oparcie i tym mniej będzie się uginać i w efekcie niszczyć. Gdy już są rozłożone a newralgiczne miejsca zabezpieczone - możemy wiercić otwory. Do montażu używamy korków rozporowych z płaskim łbem (inne je zniszczą). Po tej czynności możemy ewentualnie jeszcze dołożyć legary w brakujących miejscach.
Krok 3: Robimy szczeliny odwadniające 1 cm z kierunkiem spływu wody
Teraz należy zapewnić odpływ wody, jaka mogłaby zacząć zbierać się na naszym tarasie. W przeciwnym wypadku deski kompozytowe zaczną się niszczyć a tak starannie przygotowane miejsce rekreacji straci swą urodę. Aby tego uniknąć, trzeba wywiercić szczeliny odwadniające o średnicy ok. 1 cm. Ważne, by robić to z kierunkiem spływu wody, tak by swobodnie wypłynęła poza taras. To dobry moment na założenie podkładu z gumy. Teraz, kiedy deski są już odizolowane od podłoża i zabezpieczone przed wilgocią, możemy wreszcie zacząć je montować.
Krok 4: Listwy startowe
Zaczynamy od listwy startowej i klipsów. To za ich pomocą przymocujemy je do legarów. Trzeba to zrobić tak, by móc do nich przymocować kolejne elementy mocujące, zgodnie z instrukcją Do listwy montujemy pierwszą deskę a potem kolejne, aż do wypełnienia tarasu. Zwracajmy przy tym uwagę na ich właściwe ułożenie, by nie było problemu z łączeniem klipsami. Trzeba układać je tak, by zamaskować krawędź, bo są puste w środku. Nie wolno zapomnieć o odstępach między nimi. Bez tego woda nie będzie spływać. Właśnie dlatego nie mogą ściśle przylegać do siebie. Warto też zatrzymać się na koniec – czasami niestety kompozyt trzeba przyciąć.
Krok 5: Przycinanie desek
Bywa, że deskę z kompozytu trzeba jednak przyciąć. Oczywiście należy unikać cięcia wzdłuż. Jeśli już jednak nie mamy innego wyjścia nie zapominajmy, że trzeba to zrobić tak, by zachować klips- inaczej nie zakończymy pracy a listwa będzie do wyrzucenia.
Krok 6: Montaż listwy maskującej
W montażu tarasu kompozytowego ważne jest wykończenie naszego tarasu. Dzięki temu będzie stabilniejszy i atrakcyjniejszy wizualnie. Do tego służy właśnie taki element wykończeniowy, jak listwa maskująca. Uwaga! Najpierw należy wyrównać deski a dopiero potem zacząć montować ją do legarów, nie do desek! Kompozyt jest pusty w środku i nie będzie się wtedy miała na czym trzymać. Jeśli chcemy, możemy dodatkowo użyć zaślepek. W ten sposób zabezpieczymy nasz taras i estetycznie go wykończymy.
Krok 7: Czyszczenie tarasu kompozytowego
Po całej pracy pełno jest wiórów i pyłu. Dlatego naszą podłogę z kompozytu warto wyczyścić. Można do tego użyć szczotki lub myjki. Ciśnienie nie powinno wynosić więcej, niż 100 bar. Dysza powinna znajdować się minimum 40 cm od tarasu. Tak przygotowany taras z kompozytu nie wymaga już dodatkowej pielęgnacji i impregnowania. Nie trzeba go olejować. Od razu można cieszyć się jego urokiem.
O czym pamiętać przy montażu tarasu z kompozytu?
O czym nie można zapomnieć w trakcie montażu tarasu kompozytowego?
- wyrównaniu terenu pod taras
- zapewnieniu dopływu wody
- zapewnieniu deskom właściwego podparcia (zasada 3 punktów)
- starannym i równym ułożeniu desek
Szybki taras z kompozytu systemem EasyDesck
Deski tarasowe kompozytowe EasyDECK
Deski tarasowe kompozytowe EasyDECK Premium
Taras z kompozytu LENTA
Deski tarasowe Lenta
Taras z kompozytu Ultrashield
Deski tarasowe Ultrashield Naturale
Ładne deski na taras kompozytowy - naturalny wygląd taras z kompozytu Gardin Natur
Deski kompozytowe Gardin Natur
I tak uzyskaliśmy pożądany efekt – taras wyłożony wybranymi przez nas listwami z kompozytu. Właściwie przygotowany będzie stabilny, trwały i zachowa piękny wygląd na długi czas. Na naszą podłogę postaw meble, które Ci się podobają, na przykład stolik, leżaki, krzesła czy pufy. Na stole połóż piękny obrus, naczynia, kieliszki i sztućce. Zaproś znajomych i… ciesz się piękną przestrzenią do wypoczynku! Bo przecież właśnie tym jest taras – miejscem do nieskrępowanego wypoczynku. Dokładnie tak, jak lubisz.
Co warto zobaczyć na Julomax
- mata bona Sprawdź Mata Bona U340 4 mm 0,6mm x 1m w kategorii Inne z możliwością negocjacji ceny Wejdź i poznaj szeroką gamę naszych produktów!
- płynny korek Sprawdź Bona Płynny Korek - 500ml w kategorii Wypełniacze z możliwością negocjacji ceny Wejdź i poznaj szeroką gamę naszych produktów!
- panele plastikowe na taras Tarasy kompozytowe, ☎️ +48 517 552 518 dobra cena za m2 duży wybór modeli tarasów z deski kompozytowej, najlepsze wykonanie i wysoka odporność na czynniki atmosferyczne. ✔️ Sprawdź!
- Panele drewnopodobne - elewacyjne zewnętrzne - polecamy nasze panele elewacyjne zewnętrzne imitujące drewno 🪵