Taras wentylowany to jeden z najłatwiejszych w budowie i najprostszych w utrzymaniu rodzajów tarasów. Jego konstrukcja opiera się na wspornikach i legarach, a montaż nie wymaga specjalistycznych narzędzi, dlatego też cały proces układania desek jest dość intuicyjny i nie trwa długo. Warto jednak zaznaczyć, że mimo, iż jego budowę można zrealizować samodzielnie, należy przy tym zachować dokładność i przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad. Kluczową rolę dla żywotności tarasu odgrywa między innymi odpowiednie przygotowanie podłoża. Podpowiadamy, jak to zrobić, aby konstrukcja tarasowa była trwała i mogła posłużyć przez lata.
Wybór odpowiedniego materiału do podłoża
Proces przygotowywania podłoża pod montaż wsporników należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego materiału, które jako podłoże posłuży. Do najpopularniejszych zaliczyć można:
- Wylewkę betonową – to najbardziej solidny sposób przygotowania podłoża, który zapewnia całej konstrukcji tarasowej stabilność. O wylewce należy jednak pomyśleć już na etapie budowy domu, gdyż jej wykonanie jest procesem czasochłonnym, przede wszystkim ze względu na długi czas schnięcia betonu. Pod montaż wsporników i tarasów wentylowanych warto zastosować chudy beton zbrojony siatką, który powinien być wylany na ok. 10-centymetrową warstwę zagęszczonego piasku.
- Płyty lub bloczki betonowe – to rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż wylewka betonowa. Bloczki/płyty należy układać w równych odstępach, aby wsporniki regulowane zapewniały konstrukcji tarasowej równomierne podparcie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że można stawiać je wyłącznie na stabilnym, niezapadającym się podłożu (podsypka piaskowa stabilizowana cementem, zagęszczony piasek, tłuczeń).
- Betonowe słupy – wykorzystanie betonowych słupów to szczególnie polecane rozwiązanie w przypadku, gdy taras ma być położony na wyższej wysokości. Tworzy się je przy pomocy tub, które najpierw powinny być rozstawione mniej więcej co 35-60 cm oraz wprowadzone do wykopów na głębokość ok. 1 metra, a następnie zalane betonem. Po tygodniu słupy powinny być gotowe.
Taras na wspornikach ewentualnie można postawić również na ubitej ziemi, jednak wiąże się to z dużym ryzykiem, że konstrukcja się zapadnie podczas ulewnych deszczów czy dużych mrozów i opadów śniegu.
Narzędzia potrzebne do przygotowania podłoża
To, jakie narzędzia będą potrzebne do przygotowania podłoża, częściowo zależy od tego, jaki materiał na podłoże został przez Ciebie wybrany. W każdym przypadku przydadzą się jednak łopata, która posłuży do usunięcia zewnętrznej warstwy gleby oraz taczka. Należy zaopatrzyć się również w miarkę, aby zmierzyć dokładnie długość i szerokość tarasu. Pomoże ona też upewnić się, że wsporniki zostały położone w odpowiednich odległościach od siebie. Do przygotowania podłoża konieczna będzie także poziomica, dzięki której sprawdzisz, czy podłoże posiada odpowiedni (3-procentowy) spadek umożliwiający swobodny spływ wody. W przypadku wylewki betonowej trzeba zaopatrzyć się ponadto w pacę styropianową czy równą deskę do ściągania betonu, a w przypadku bloczków betonowych w coś, co pomoże ubić ziemię. Warto przy tym dodać, że nie są wymagane żadne specjalistyczne narzędzia do montażu wsporników – wystarczą klucze do regulacji wysokości oraz bity do wsporników.
Jak przygotować podłoże do montażu wsporników?
Po wybraniu materiału i zaopatrzeniu się w potrzebne narzędzia, można przystąpić do właściwego etapu pracy. Podstawowe kroki przygotowania podłoża to:
- Usunięcie warstwy gleby organicznej w celu odsłonięcia gruntu stabilnego,
- Usypanie warstwy z zagęszczonego piasku (w przypadku podłoża z wylewki lub bloczków betonowych) i jego staranne ubicie. Grubość warstwy powinna być uzależniona od masy własnej tarasu i obciążenia użytkowego. Już na tym etapie trzeba również zadbać o wyprofilowanie 3% spadku na zewnątrz, tj. w przeciwną stronę od domu.
- Ułożenie betonowych bloczków w równych odstępach/stworzenie betonowej wylewki i jej wyrównanie.
- Ułożenie warstwy izolacji przeciwwilgociowej. Można do tego wykorzystać np. masę bitumiczną lub papę termozgrzewalną. Krok ten w przypadku betonowych bloczków lepiej wykonać jeszcze przed ich ułożeniem.
Dodatkowo, w przypadku betonowej wylewki, konieczne jest pozostawienie szczeliny dylatacyjnej między wylewką a domem.
Najczęstsze błędy przy przygotowaniu podłoża i jak ich unikać
Odpowiednie przygotowanie podłoża to niezwykle ważny element budowy tarasu, od którego zależy trwałość całej konstrukcji. Wystarczy pominięcie jednego, z pozoru nieistotnego kroku, aby żywotność tarasu uległa znacznemu skróceniu. Błędy przy montażu wsporników niestety się nierzadko zdarzają, dlatego też warto je znać, aby uniknąć ich popełnienia. Częstym niedociągnięciem okazuje się być niewystarczające usztywnienie podłoża, czyli pominięcie pierwszych dwóch etapów jego przygotowywania. Dużych problemów przysporzyć może również nieuwzględnienie spadku – aby upewnić się, że taras jest odpowiednio wyprofilowany, warto wykorzystać poziomicę. Bardzo negatywnie na wytrzymałość tarasu wpłynie także zbyt gęste lub zbyt rzadkie ułożenie bloczków betonowych/wsporników na wylewce. Przed ich rozłożeniem należy więc obliczyć, jaka odległość między nimi sprawdzi się w Twoim przypadku najlepiej. Ogromnym błędem w przypadku wylewki betonowej jest także niepozostawienie szczeliny dylatacyjnej między nią a domem. Niedociągnięcie to może skutkować nawet uszkodzeniem fundamentów budynku.