Nowoczesnym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, gdy planujesz budowę tarasu, są wsporniki tarasowe regulowane. Dzięki nim możliwe jest przeprowadzenie prac stosunkowo niskim kosztem w porównaniu do innych metod, a także bez użycia zapraw czy klejów. Sprawdzają się również na nierównych podłożach i dają możliwość wygodnej regulacji wysokości płyt lub desek. Aby taras był funkcjonalny i wytrzymały, należy wziąć jednak pod uwagę kilka ważnych czynników w czasie jego budowy. Zobacz, jakie błędy zdarzają się najczęściej podczas montażu wsporników tarasowych i uniknij ich na swojej budowie.
Niewłaściwe przygotowanie podłoża pod wsporniki
Przyjmuje się, że wspornik regulowany pod legary jest w stanie sprawdzić się na niemal każdym podłożu. Możliwość suchego montażu bez wylewki rzeczywiście umożliwia skonstruowanie tarasu nawet na terenie z nierównościami czy na trawie. Warto jednak pamiętać, że im solidniej przygotowane podłoże, tym lepiej dla Twojego tarasu i jego stabilności. Jeśli jest taka możliwość, to należy oczyścić nawierzchnię i usunąć większe szczątki. Podłoże powinno być też maksymalnie sztywne, aby wsporniki pod taras wentylowany nie przesuwały się pod wpływem nacisku, czy opadów atmosferycznych. Większe możliwości pod względem montażu na nieperfekcyjnie przygotowanym podłożu nie oznaczają zatem, że można przygotowanie to pominąć całkowicie.
Złe ustawienie i poziomowanie wsporników
Wsporniki pod legary zapewnią tarasowi odpowiedni poziom podparcia jedynie wówczas, gdy się je odpowiednio rozmieści oraz wypoziomuje. Zasadą jest, że jeden legar powinien mieć przynajmniej trzy punkty podparcia, a odległość pomiędzy nimi nie powinna być większa niż 40 cm. Rozmieszczenie wsporników zależy też od rodzaju desek lub płyt, jakie wykorzystujesz. Warto zapoznać się z zaleceniami producenta danego materiału. Jeśli stosujesz płyty tarasowe, liczba rekomendowanych wsporników będzie rosnąć wraz z rozmiarem pojedynczej płytki.
Główną zaletą, jaką mają tego rodzaju wsporniki pod taras, jest możliwość regulacji ich wysokości. Można to zrobić wygodnie bez użycia dodatkowych narzędzi. Prace montażowe nie obejdą się jednak bez wyposażenia, które umożliwi Ci precyzyjne wymierzenie pożądanej wysokości. Wykorzystanie niewłaściwych akcesoriów lub niedokładne pomiary mogą spowodować, że taras będzie nierówny, będzie zatrzymywać się na nim woda lub wsporniki będą się przesuwać. W konsekwencji może to nie tylko zmusić Cię do wykonania poprawek, lecz nawet przyczynić się do skrócenia żywotności powierzchni.
Brak odpowiedniej izolacji wsporników tarasowych
Jeśli taras znajduje się na nawierzchni gorszej jakości, jest narażony na działanie wilgoci lub też jest intensywnie użytkowany (np. w ogródku restauracyjnym), korzystnie jest zdecydować się na jego dodatkowe zabezpieczenie w postaci wysokiej jakości izolacji. Pomiędzy wsporniki tarasowe a podłoże warto zastosować gumowe podkładki. Stanowią one izolację zabezpieczającą legary przed dostawaniem się do nich wilgoci. Na tarasach o dużym natężeniu ruchu przydadzą się jako wygłuszenie konstrukcji. Zniwelujesz w ten sposób drgania czy też skrzypienie, które mogą pojawiać się, gdy na nawierzchni znajduje się większa liczba osób. Taka izolacja tarasu pod deski kompozytowe uchroni również wsporniki przed przesuwaniem się.
Błędy podczas montażu wsporników tarasowych – jak ich uniknąć?
Nie musisz być specjalistą, aby uniknąć wspomnianych powyżej błędów. Tarasy wentylowane to konstrukcje, z których montażem poradzić sobie może praktycznie każdy. Zachęcamy do tego, aby za każdym razem zapoznawać się z instrukcjami i zaleceniami producenta, które znajdziesz przy każdym z materiałów oraz akcesoriów, jakie wykorzystujesz. Jeżeli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiednich produktów do budowy tarasu, zachęcamy również do kontaktu z nami, a postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości i zaproponować najlepsze rozwiązanie. Więcej porad na temat budowy tarasów znajdziesz również w innych naszych poradnikach!