do kasy suma: 0,00 zł
Czym różni się jodełka francuska od klasycznej?
Czym różni się jodełka francuska od klasycznej?

Czym różni się jodełka francuska od klasycznej?

Stylowa, estetyczna i niesamowita - drewniana podłoga w jodełkę to klasyk, który dodaje wnętrzu wyjątkowej charyzmy. Od kilku lat przechodzi swój prawdziwy renesans, goszcząc w apartamentach oraz nowoczesnych loftach usytuowanych w odrestaurowanych kamienicach. Dzięki niej w aranżacji triumfuje elegancja i wyrafinowany styl, kojarzony niegdyś z podmiejskimi willami i letnimi rezydencjami. Świetnie prezentuje się w wysokich wnętrzach i na większych powierzchniach. Idealnie współgra z minimalistycznymi aranżacjami, w których dominuje harmonia. Tak szlachetny materiał i ekskluzywny sposób wykończenia nie jest zarezerwowany wyłącznie dla elity. Dziś na luksus drewnianej podłogi może pozwolić sobie zdecydowanie więcej osób. Podłoga w jodełkę z powodzeniem prezentuje się w aranżacjach wykończonych w kilku stylach. Mimo wszystko wciąż pozostaje pytanie dotyczące ułożenia parkietu. Różnice wynikają przede wszystkim z kąta, pod którym zacięte są deszczułki. Jaki zatem sposób wybrać, aby efekt był tożsamy z oczekiwaniami? W artykule przygotowaliśmy porównanie jodełki francuskiej i klasycznej. 

Czym wyróżnia się jodełka klasyczna? 

 

Jodełka klasyczna, zwana również angielską, to wzór, którego cechą charakterystyczną jest ułożenie deszczułek w taki sposób, że ich krańce nie przylegają bezpośrednio do siebie. Wówczas krótszy bok łączy się z dłuższym drugiej deseczki pod kątem prostym. Niezwykle istotnym czynnikiem jest długość wykorzystanych deseczek. Najlepiej prezentują się elementy o wymiarach od 300 do ok. 1000 mm, dzięki czemu podłoga wygląda niezwykle stylowo. W celu uzyskania wyjątkowo eleganckiego i delikatnego efektu zalecane jest montowanie desek pojedynczo. Efekt podwójny również jest dopuszczalny w jodełce klasycznej, jednakże wariant wydaje się znacznie cięższy i nie pasuje do każdego wnętrza. Pojedyncza jodełka była niezwykle popularna w aranżacjach w Polsce w latach 70. i 80. Urządzone mieszkania w starych kamienicach nierzadko nadal zachwycają estetyką oraz wyrafinowaniem drewnianego parkietu. 

[product category_id="497" limit="5" onlyAvailable="true"]

Jakimi cechami charakteryzuje się jodełka francuska? 

 

Jodełka francuska również zachwyca estetyką i niezwykłą elegancją. Cechą charakterystyczną jest zacięcie deseczek pod kątem 45°. W konsekwencji po złożeniu tworzą układ o kącie 90°, łudząco przypominający efekt harmonijki. Wzór z pewnością należy do niebanalnego sposobu wykończenia aranżacji. Z uwagi na krótsze boki i precyzyjne kąty tworzące grot zdecydowanie trudniej położyć parkiet w jodełkę francuską niż w angielską. W Polsce to rozwiązanie było mniej popularne. Dziś gości w luksusowym wykończeniu sali bankietowych, gdzie dominuje nonszalancja, z której znana jest kultura francuska. 

Jodełka klasyczna, a francuska - który motyw wybrać? 

Bez wątpienia oba rozwiązania przykuwają uwagę estetyką, jakością i niebanalnym wykończeniem. Pasują do klasycznych wnętrz oraz nowoczesnych aranżacji. Atutem jodełki klasycznej jest jej wyjątkowa lekkość. Wysublimowane kształty świetnie prezentują się zarówno z podłogą olejowaną, jak i lakierowaną. Równie estetycznie wygląda w zestawieniu z jasnym i ciemnym drewnem. Jodełka francuska to ciekawa kompozycja o precyzyjnych kształtach. Wymaga doświadczenia w montażu, proces ten jest bowiem zdecydowanie trudniejszy i bardziej wymagający. Świetnie prezentuje się we wnętrzu urządzonym w stylu industrialnym dla podkreślenia elegancji oraz wyrafinowania. Różnią się sposobem ułożenia, co w efekcie wprowadza zupełnie inny charakter aranżacji, uwypuklając charakterystyczne piękno.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl