do kasy suma: 0,00 zł

DARMOWA DOSTAWA dla zamówień o wartości powyżej: 15 000 zł

  Wyślij wymiary tarasu, a my wyliczamy ile desek potrzebujesz tel.: +48 517 552 518 e-mail: sklep@julomax.pl 👌

Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym

Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym

Ogrzewanie podłogowe to bez wątpienia jeden ze sposobów na zagwarantowanie komfortu i wygody dla domowników. Zarówno wodna, jak i elektryczna instalacja grzewcza zapewni optymalną temperaturę we wnętrzu. Tradycyjne grzejniki, mimo ogromnej popularności, mają jednak istotną wadę. Ogrzewają bowiem powietrze wokół siebie. Ponadto ruch ciepłego powietrza odbywa się ku górze, zmierzając wprost do sufitu, co jest istotną przeszkodą do uzyskania adekwatnej do oczekiwań temperatury otoczenia. Z kolei ogrzewanie podłogowe zapewnia właściwą temperaturę na całej powierzchni pod warunkiem, że jest właściwie zaprojektowane. Do materiałów, które najlepiej przewodzą ciepło należy kamień i ceramika. Co jednak z drewnem, a konkretniej z panelami podłogowymi? Czy faktycznie chęć montażu systemu grzewczego w podłodze dyskwalifikuje elegancki parkiet wykonany z drewnianych desek? Okazuje się, że istnieje kompromis, dzięki któremu można połączyć estetykę z komfortowym i praktycznym systemem ogrzewania podłogowego. 

Na co zwrócić uwagę wybierając podłogi drewniane pod ogrzewanie podłogowe? 

Wybór idealnej podłogi drewnianej może nie być łatwy. Drewno bowiem nie należy do najtańszych, ale jego trwałość i wytrzymałość rekompensują wszystko, a co więcej, odwdzięczają się pięknym i ponadczasowym wyglądem. Dlatego warto podjąć decyzję dotyczącą wyboru właściwych paneli podłogowych w oparciu o wiedzę i doświadczenie specjalistów, ale również własne oczekiwania i możliwości. W przypadku dokonania niewłaściwego wyboru podłoga może przedwcześnie ulec zniszczeniu. Decydując się na ogrzewanie podłogowe należy koniecznie pamiętać o tym, że dopasowanie drewnianej podłogi musi uwzględniać kilka dodatkowych czynników. Należy więc określić rodzaj ogrzewania, a dopiero na jego podstawie można wybrać konkretny gatunek drewna, z jakiego ma być wykonany parkiet. Niewłaściwe dopasowanie desek pod kątem przepuszczalności ciepła może skutkować istotnymi problemami z funkcjonowaniem systemu grzewczego we wnętrzu. 

[product search="merbau" limit="5" onlyAvailable="true"]

Jakie cechy musi spełnić drewno, aby ogrzewanie podłogowe było sprawne i wydajne?

Ogrzewanie podłogowe w połączeniu z drewnianym parkietem ma szansę zagwarantować maksymalną satysfakcję użytkowania pod warunkiem, że wybrany surowiec charakteryzuje się odpowiednim współczynnikiem skurczu oraz higroskopijnością będącą na właściwym poziomie. Zaniechanie tych dwóch aspektów może skutkować pojawieniem się szczelin między deskami. Wówczas podłoga będzie wymagała solidnego remontu nie tylko z powodu estetyki, ale przede wszystkim z punktu widzenia funkcjonalności i bezpieczeństwa. 

Podłoga drewniana a sposób eksploatacji na ogrzewaniu podłogowym


Ponadto istotny jest sposób eksploatacji drewnianej podłogi i systemu grzewczego. Dopuszczenie do spadku w obrębie wilgotności powietrza może prowadzić do przesuszenia drewna. Optymalnym rozwiązaniem jest zachowanie wartości powyżej 30% i temperatura nieprzekraczająca 27 stopni Celsjusza. 

Ogrzewanie podłogowe a gatunek drewna 

Na samym wstępie warto odrzucić buk i klon kanadyjski. Gatunki te dyskwalifikuje wysoki współczynnik skurczu. Z kolei wymagającym gatunkiem będzie akacja i sucupira, które wymagają szczególnej ostrożności podczas eksploatacji i kontroli wilgotności. Nawet niewielkie uchybienia mogą prowadzić do powstania szpar, a w konsekwencji pęknięć i odkształceń. W sytuacji, kiedy drewniana podłoga ma zagwarantować doskonałe warunki przewodzenia ciepła, najlepszym wyborem są gatunki egzotyczne, w szczególności merbau, doussie i jatoba. Satysfakcjonującym wyborem jest również parkiet wykonany z dębu europejskiego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl