do kasy suma: 0,00 zł

Co musisz wiedzieć, zanim zrobisz taras?

Co musisz wiedzieć, zanim zrobisz taras?

Taras jest marzeniem większości właścicieli domków jednorodzinnych. Trudno o lepszy sposób na wykorzystanie kawałka ziemi w miejscu, w którym mieszkamy, niż stworzenie tam przestrzeni do wypoczynku na łonie natury. Jeśli planujesz właśnie budowę tarasu, warto dobrze się do tego przygotować. Bez rozpoznania tematu i odrobiny wiedzy można popełnić wiele błędów. To może przełożyć się na niższą jakość i wytrzymałość tarasu, a w konsekwencji Twoje niezadowolenie z projektu. Zobacz, co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz pracę!

Pozwolenie na budowę tarasu

Niektórzy z naszych klientów nie zdają sobie z pewnością sprawy z tego, że budowa tarasu może wiązać się z dopełnieniem wielu formalności urzędowych. Warto o tym pomyśleć, zanim wyposażysz się w deski na taras i inne niezbędne materiały. Wynika to z faktu, iż prace takie mogą wymagać uzyskania pozwolenia na budowę. Wszystko zależy od wielkości przestrzeni tarasowej, jaką zamierzasz wykonać, a także od rodzaju budynku, przy którym ma się on znaleźć. Dobudowa tarasu do domu jednorodzinnego nie będzie wymagać pozwolenia, jeżeli ma on mieć do 35 m2 powierzchni. Jeśli planujesz większy projekt, konieczne będzie już uzyskanie zgody urzędowej. Niezależnie od wielkości tarasu, będziesz musiał starać się o pozwolenie na budowę, gdy planujesz dobudować go do innego budynku niż jednorodzinny dom mieszkalny. Jest ponadto jeszcze jeden sposób na uniknięcie tych formalności. Budowa tarasu przy domu bez specjalnego pozwolenia jest możliwa, jeżeli uwzględnisz go w projekcie samego budynku i wykonasz go od razu przy budowie domu. Wówczas nie będzie on traktowany jako osobny obiekt, na który należy uzyskać niezależne pozwolenie.

Wybór odpowiedniego miejsca na taras

Kolejną istotną kwestią przed przystąpieniem do prac, jest zastanowienie się nad odpowiednim umiejscowieniem tarasu.  Ważny jest kąt padania światła słonecznego. Nie ma pod tym względem uniwersalnej porady - zarówno strona zacieniona, jak i od południowej strony mają plusy i minusy. Pomyśl o swoich preferencjach, np. czy częściej znajdziesz czas na wypoczynek na tarasie rano, czy też wieczorem. Dla osób wstających wcześnie lepsza będzie opcja wschodnia, dla miłośników tarasowego wypoczynku po pracy – zachodnia. Warto też zdecydować się na taras z zadaszeniem – w naszym klimacie nawet w upalne dni zdarzają się silniejsze wiatry oraz opady deszczu. Pomyśl zatem, czy wybrane przez Ciebie miejsce, gdzie za chwilę rozpocznie się budowa drewnianego tarasu, daje możliwość montażu zadaszenia. Dzięki temu Twoja przydomowa przestrzeń stanie się jeszcze bardziej praktyczna.

Materiały do budowy tarasu

Kolejnym ważnym aspektem jest dobór odpowiednich materiałów do budowy tarasu. Do wyboru masz deski z naturalnego drewna, a także kompozytowe. Deski drewniane cenione są za swój niepowtarzalny wygląd i urok. Budowa tarasu drewnianego wiąże się jednak z koniecznością wyboru odpowiedniego rodzaju drewna. Materiały niskiej jakości lub po prostu gatunki o mniejszej wytrzymałości mogą szybko stracić swój piękny wygląd i właściwości, gdy taras będzie niezadaszony i narażony na wpływ deszczu oraz promieni słonecznych. Drewno wymaga też odpowiedniego czyszczenia i konserwacji.

[product category_id="447" limit="8" slider="true"]

Jeśli nie chcesz się o to martwić, odpowiednim wyjściem będzie budowa tarasu kompozytowego. Materiał ten cechuje się dużą wytrzymałością na wilgoć oraz warunki atmosferyczne. Jest też wolny od szkodników – w przeciwieństwie do drewna. Co ważne, nie wymaga stosowania specjalistycznych środków czyszczących oraz konserwujących. Do utrzymania go w czystości i stanie pozwalającym na komfortowe użytkowanie wystarczą Ci domowe detergenty.

[product category_id="444" limit="8" slider="true"]

Deski drewniane czy kompozyt na taras to jednak nie wszystko. Zanim Twoja budowa tarasu z deski kompozytowej lub innych materiałów się rozpocznie, powinieneś wyposażyć się też w pozostałe akcesoria, jak np. legary, od których zależy stabilność całej konstrukcji. Jeżeli do budowy wybierasz kompozyt, potrzebować będziesz też klipsów i wkrętów do zamocowania desek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl