do kasy suma: 0,00 zł

DARMOWA DOSTAWA dla zamówień o wartości powyżej: 15 000 zł

  Wyślij wymiary tarasu, a my wyliczamy ile desek potrzebujesz tel.: +48 517 552 518 e-mail: sklep@julomax.pl 👌

Taras w pełnym słońcu — co wybrać drewno czy kompozyt

Taras w pełnym słońcu — co wybrać drewno czy kompozyt

Tworzenie idealnej przestrzeni na świeżym powietrzu zaczyna się od wyboru właściwych materiałów. Twój taras powinien być miejscem, które nie tylko będzie stanowiło przyjemne miejsce do relaksu, ale także przetrwa wiele lat zmiennych warunków pogodowych - słońca, wiatru, śniegu i deszczu. Dwa najpopularniejsze materiały wykorzystywane do budowy tarasów to drewno i kompozyt. Który więc sprawdzi się najlepiej? Zrozumienie różnic między tymi dwoma materiałami jest kluczem do podjęcia świadomej decyzji.

Różnica między drewnem a kompozytem

By określić jaki materiał lepiej się sprawdzi, warto wiedzieć jaka jest różnica między drewnem a kompozytem. Drewno to klasyczny wybór do budowy tarasu. Najczęściej stosuje się modrzew, świerk lub  drewno egzotyczne. Przepięknie się prezentuje, pasuje do praktycznie każdej aranżacji i jest ponadczasowe. Drewniane tarasy przyciągają wzrok swoją naturalną urodą, a zastosowanie odpowiednich powłok zapewnia im ochronę przed czynnikami atmosferycznymi. Drewno wymaga jednak regularnej konserwacji, takiej jak malowanie, lakierowanie czy impregnacja, aby utrzymać swój wygląd i zapobiec zniszczeniu. Jeżeli będziesz regularnie dbać o powierzchnię, taras pozostanie w nienagannym stanie przez wiele lat.

Drewno kompozytowe na taras to materiał złożony z mieszanki mączki drzewnej i polichlorku winylu. Tarasy kompozytowe oferują naturalny wygląd drewna bez konieczności regularnej konserwacji. Wizualnie przypominają ryflowane deski. Ich kolor i faktura sęków doskonale imituje drewno. Kompozyt jest odporny na zabrudzenia, nie wymaga malowania ani lakierowania. Nie pęka ani nie rozwarstwia się. Ponadto raczej nie bytują w nim szkodniki. Montaż takiego tarasu wymaga jednak zastosowania odpowiedniej konstrukcji. Deski układa się na dedykowanych legarach ułożonych na betonowej wylewce. Sam proces montażu jest łatwiejszy niż w przypadku klasycznego, drewnianego tarasu. Powierzchnia nie musi być idealnie równa. Warto jednak pamiętać, żeby na końcach tarasu zamontować listwy maskujące.

[product category_id="611" limit="5" onlyAvailable="true"]

Co wybrać - drewno czy kompozyt na taras?

Wiesz już czym różni się kompozyt czy drewno na taras, a także jakie właściwości mają oba te materiały. Jak więc podjąć odpowiednią decyzję? Przy wyborze między drewnem a kompozytem, należy rozważyć kilka czynników. Pierwszym z nich jest cena. Drewno jest niestety droższe, zarówno jako surowiec, jak i w ogólnym utrzymaniu. Rekompensuje to jednak przepięknym usłojeniem. Pod względem wytrzymałości nieznaczną przewagę zyskuje kompozyt. Drewno naturalne jest podatne na czynniki atmosferyczne, które mogą prowadzić do pękania, rozwarstwiania się lub wypaczania. Kompozyt jest bardziej odporny na te czynniki, co czyni go doskonałym wyborem dla tarasów, które znajdują się na pełnym słońcu.

Estetyka jest kolejnym aspektem, który warto rozważyć szukając zalet, jakie oferuje deska kompozytowa a drewniana. Jeśli wolisz naturalne piękno i charakter drewna – wybierz rodzaj, który najbardziej Ci się podoba. Kompozyt nie zawsze prezentuje ten sam poziom detali, co jego drewniany odpowiednik. Ma jednak nowoczesny charakter i coraz częściej imituje wygląd klasycznego drewna. Wybór desek jest ogromny, dlatego warto szukać takich, które najbardziej trafiają w Twój gust. Zarówno taras z desek, jak i drewna nie nagrzewa się tak, jak płytki ceramiczne, jest gładki w dotyku, dlatego z powodzeniem można chodzić po nim gołą stopą. W przypadku desek kompozytowych zaleca się zachowanie ostrożności przy grillowaniu. Gorący węgiel czy kapiący tłuszcz może bowiem spowodować uszkodzenie powłoki.

Wiele osób zwraca uwagę także na sposób czyszczenia tarasu. W przestrzeniach kompozytu czy pomiędzy drewnianymi deskami gromadzi się brud, ptasie pióra i odchody, resztki jedzenia czy inne mikroorganizmy. Szczególnie po zimie warto zadbać o przestrzeń tarasową. Do jej czyszczenia świetnie sprawdzi się myjka ciśnieniowa. W połączeniu z dedykowanym detergentem można z łatwością usunąć zabrudzenia z ryflowania, a także z drewnianej powierzchni. Jest to szczególnie istotne przed impregnacją drewna. Niezależnie od tego czy Twój wybór to deska tarasowa drewno czy kompozyt przy odpowiednim zadbaniu o powierzchnię, będzie cieszyła oko przez wiele lat.

Zarówno drewno, jak i kompozyt mają swoje unikalne zalety. Wybór zależy od twojego budżetu, stylu w jakim chcesz urządzić przestrzeń, upodobań estetycznych i preferencji. Bez względu na to, który materiał wybierzesz, pamiętaj, że dobrze zaprojektowany i zbudowany taras to miejsce, które stanie się prawdziwym miejscem do relaksu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl