Tarasy są niemalże obowiązkowym elementem dla większości posiadaczy własnych domów jednorodzinnych. Podczas wiosny i lata pozwalają na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Sprzyjają również tym, którzy mogą wypełniać swoje obowiązki w przestrzeni domowej i mogą to robić w dowolnym miejscu. Nierzadko w takich sytuacjach wybór pada właśnie na taras, dzięki czemu przyjemniej jest pracować. By cieszył jego posiadaczy przez długie lata, wymaga on odpowiedniej konstrukcji, której głównym i najważniejszym elementem są legary. Wśród nich coraz większą popularnością cieszą aluminiowe legary konstrukcyjne. Dowiedz się więcej na ich temat!
Legary aluminiowe na taras – czy są wytrzymałe?
Wśród materiałów, z których wykonane mogą być legary, istnieją 3 główne rozwiązania. Pierwszym z nich jest drewno, które cechuje się pasującym do desek wyglądem oraz wytrzymałością mechaniczną. W jego przypadku należy jednak pamiętać o regularnej impregnacji, ponieważ ten naturalny materiał jest podatny na działanie różnych warunków atmosferycznych oraz grzybów, pleśni i insektów. Brak odpowiedniej impregnacji znacznie skróci żywotność tarasu. Drugim materiałem jest kompozyt. Jest to połączenie drewna z tworzywem sztucznym, które cechuje się wyższą w porównaniu do drewna odpornością na działanie czynników atmosferycznych, przez co nie wymaga stosowania tak zaawansowanej impregnacji jak drewno. Trzecim rozwiązaniem jest aluminium. Materiał ten odporny jest na wpływ warunków pogodowych, grzybów, pleśni oraz innych zagrożeń, którymi obarczone jest przede wszystkim drewno. Dodatkowym atutem jest to, że legary aluminiowe do tarasu nie są podatne na korozję, dzięki czemu zwiększa się żywotność konstrukcji. Wspomniane tutaj niektóre zalety sprawiają, że legary aluminiowe o wysokiej wytrzymałości idealnie nadają się na podstawę tarasu. Istotnym aspektem jest ich odpowiedni rozstaw, który zapewni stabilność tarasowi.
[product category_id="597" limit="8" slider="true"]
Konstrukcja aluminiowa pod taras – podstawowe cechy legarów
Aby taras był stabilny, długotrwały i co najważniejsze – bezpieczny, konieczny jest odpowiedni montaż legarów. Odpowiedni rozstaw zapewni wytrzymałość legarów aluminiowych na obciążenie pochodzące zarówno od desek tarasowych, jak i od użytkujących go ludzi. Najbardziej typową odległością dzielącą dwa legary jest 40 cm, licząc od krawędzi jednego do krawędzi drugiego legara. Jednak planując konstrukcję, należy uwzględnić różne czynniki, takie jak np. waga desek tarasowych. W przypadku budowy z ciężkich desek należy zmniejszyć rozstaw legarów o 5 lub 10 centymetrów. Dzięki temu zwiększy się nie tylko trwałość legarów aluminiowych, ale także desek tarasowych, które nie będą się uginać pod ciężarem ludzi czy znajdującego się na nim sprzętu. Drugim czynnikiem, który powinno się wziąć pod uwagę, decydując o odległości między legarami, jest stopień użytkowania tarasu. Jeśli znajduje się w miejscu użytku publicznego, przez co jest szczególnie narażony na wysoką eksploatację, również należy zmniejszyć rozstaw legarów. Zabieg ten pozytywnie wpłynie jakość i żywotność tarasu.
Gdzie najlepiej sprawdzą się legary aluminiowe?
Legary aluminiowe są najlepszym wyborem jeśli chodzi o konstrukcje tarasowe. Kolejnymi zaletami tego materiału są jego waga oraz rozmiar. Legary aluminiowe są znacznie lżejsze od ich drewnianych czy kompozytowych odpowiedników, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko przeciążenia balkonu czy tarasu. Są one mniejsze niż te wykonane z drewna i kompozytu. Wymienione powyżej cechy legarów aluminiowych sprawiają, że będą one najlepszym rozwiązaniem nie tylko do budowy przydomowych tarasów, ale także balkonów oraz ogródków zewnętrznych, znajdujących się w miejscach publicznych, które są narażone na szczególnie intensywną eksploatację.