
Budowa domu to niekończące się pasmo decyzji, które wpłyną na funkcjonalność budynku, jego trwałość i efektywność energetyczną. Wiele osób niezwiązanych wcześniej z branżą, wraz z kolejnymi etapami budowy staje się specjalistami w tym fachu. Nawet decydując się na gotowy projekt, na inwestora czekają większe i mniejsze decyzje, których ten nawet się nie spodziewał, rozpoczynając budowę. W przypadku elewacji z paneli lub desek, należy na przykład zdecydować, czy mają zostać one zamontowane w układzie pionowym, czy poziomym. Pozornie łatwa decyzja, ma duży wpływ na całą estetykę budynku i nie tylko. Sprawdź, czym różni się elewacja pionowa od poziomej.
Elewacja drewniana pionowa czy pozioma – porównanie stylów i funkcji
Elewacja z desek drewnianych uznawana jest za ekologiczne rozwiązanie architektoniczne. Drewno jako surowiec naturalny charakteryzuje się wysokimi właściwościami izolacyjnymi, co korzystnie wpływa na efektywność energetyczną budynku, podnosząc jego wartość. Efektywność energetyczna jest niezwykle istotna, dlatego warto o nią zadbać zarówno przy budowie domu od podstaw, jak i przy pracach renowacyjnych, w tym remoncie elewacji. Decydując się na nowoczesne elewacje domów z paneli drewnianych, należy wybrać układ desek. Elewacja drewniana pionowa i pozioma cieszą się taką samą popularnością, choć w różny sposób wpływają na postrzeganie budynku.
Elewacja pionowa
Elewacja pionowa drewniana lub wykonana z paneli kompozytowych to świetne rozwiązanie dla budynków, których bryła wydaje się zbyt ciężka i obszerna. Montując panele pionowo jeden obok drugiego, budynek zyskuje na lekkości, wydaje się być bardziej strzelisty. Drewniana elewacja pionowa to łatwy sposób na to, by unowocześnić tzw. kostki, czyli domy wielopoziomowe z czasów PRL. Ich bryła nie należy do najmodniejszych, ale pionowy układ desek elewacyjnych nadaje jej całkowicie nowego wyrazu. Deski pionowe na elewacji nadają jej modernistycznego charakteru, wizualnie unoszą budynek. Wcześniej niezauważana przez przechodniów kostka PRL, zaczyna intrygować i przyciągać spojrzenia.
Elewacja pozioma
Drugim sposobem montażu elewacji jest montaż poziomy. Wówczas panele kompozytowe elewacyjne lub deski drewniane montowane są poziomo, jedna nad drugą lub na zakładkę. Taki typ elewacji sprawia, że budynek nabiera zupełnie odmiennego charakteru. Podczas gdy pionowy układ wyciąga bryłę optycznie do góry, nadając jej nowoczesnego, strzelistego charakteru, to poziomy układ desek osadza ją w ziemi. Budynek wydaje się być bardziej masywny i tradycyjny. Jeśli zatem marzy Ci się dom w stylu wiejskiej stodoły lub chaty góralskiej, to najlepszym wyborem będzie elewacja drewniana pozioma.
Deski pionowe na elewacji – zalety nowoczesnych rozwiązań
Elewacja drewniana pionowa czy pozioma? Czy oprócz wizualnych różnic, należy jeszcze zwrócić na coś uwagę? Warto wziąć pod uwagę pogodę, jaka dominuje w regionie, gdzie budowany jest dom. Jest to szczególnie istotne w obszarze, gdzie często pojawiają się ulewy. Deska elewacyjna w pionie znacznie łatwiej odprowadza wodę. Tymczasem w elewacji poziomej może dojść do gromadzenia się wody przy dolnych krawędziach desek. Kluczowe jest wówczas odpowiednie wykończenie desek tak, by woda łatwo spływa z krawędzi. Jeśli zdecydujesz się na poziomą elewację, najlepiej postaw na montaż desek na zakładkę lub wybierz deski elewacyjne na pióro wpust. Typ montażu na pióro wpust pozwala uzyskać gładką, jednolitą powierzchnię bez widocznych mocowań.
Nowoczesne elewacje domów z drewnem – estetyka i trwałość w jednym
Panele drewniane lub kompozytowe to łatwy w montażu typ nowoczesnej elewacji. Jeśli zależy Ci na trwałej elewacji, która będzie odporna na szkodniki, biodegradację i zmienne warunki atmosferyczne, postaw na elewację z desek kompozytowych. Są one dostępne w wielu odcieniach, co znacznie ułatwia realizację wymarzonego projektu. Wiesz już, jaki wpływ na estetykę budynku ma jego elewacja, deski pionowe to świetny wybór, gdy zależy Ci na nowoczesności i dobrym odprowadzaniu wody. Natomiast układ poziomy to idealny wybór dla wszystkich, którzy marzą o tym, by ich dom był wykończony w tradycyjnym, nieco sielankowym stylu.