Domek letniskowy to doskonałe miejsce do wypoczynku i spędzenia czasu w otoczeniu natury, z dala od zgiełku miasta czy trudów dnia codziennego. Jego posiadanie samo w sobie jest dużym udogodnieniem, jednak pobyt w nim można jeszcze bardziej uatrakcyjnić poprzez jego rozbudowę o dodatkową, przydomową przestrzeń. Mowa oczywiście o tarasie! Podpowiadamy, jak stworzyć funkcjonalny taras przy domku letniskowym, który nie tylko będzie idealnym miejscem do relaksu, ale także posłuży przez wiele sezonów!
Dlaczego warto zainwestować w taras w domku letniskowym?
Kompaktowy taras to idealny dodatek do domku letniskowego z wielu powodów. Przede wszystkim rozwiązanie takie w naturalny sposób powiększy jego powierzchnię, zapewniając tym samym właścicielom i gościom więcej miejsca do relaksu czy biesiadowania na łonie natury. Może być również bardzo atrakcyjnym dodatkiem z punktu widzenia potencjalnych nabywców, jeżeli w przyszłości zdecydujesz się na sprzedaż posiadłości. Ogromnym atutem jest również możliwość stworzenia spersonalizowanej, dostosowanej do indywidualnych potrzeb przestrzeni – design tarasu, jego przeznaczenie i sposób udekorowania zależy wówczas wyłącznie od Ciebie!
Krok po kroku: Jak zbudować kompaktowy taras?
Aby przydomowa przestrzeń mogła jak najlepiej spełniać swoją funkcję i być dopasowana do Twoich preferencji, jej budowa powinna być poprzedzona planowaniem. Przydatne w tym procesie mogą okazać się porady budowlane. Taras należy najpierw zaprojektować, tj. określić, jaki kształt ma mieć, jak duży ma być oraz jaki materiał masz zamiar wykorzystać do jego budowy. Ten ostatni czynnik jest szczególnie istotny z punktu widzenia wytrzymałości konstrukcji oraz jej żywotności. Duże znaczenie ma również kierunek, w którym przydomowa przestrzeń ma być zwrócona. Aspekt ten determinuje między innymi ilość słońca, jaka będzie docierać na taras oraz sam widok z tarasu. Należy również podjąć decyzję dotyczącą tego, czy konstrukcję tarasową postawić na gruncie, czy też na podwyższeniu. Dopiero wówczas można przejść do jej budowy.
Jak wygląda budowa tarasu krok po kroku? Pierwszym etapem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno być ono dobrze ubite, stabilne i wypoziomowane w sposób, który zapewnia ok. 3-procentowy spadek w stronę zewnętrzną (od domku). W przypadku tarasów podniesionych na tak przygotowaną powierzchnię należy w równych odstępach położyć solidne bloczki betonowe. Opcjonalnie można zdecydować się również wylewkę betonową lub słupki betonowe, jednak wówczas budowa przydomowej przestrzeni zajmie znacznie więcej czasu. Następnie należy stworzyć konstrukcję z legarów – te warto przymocować do regulowanych wsporników tarasowych, ułożonych na wcześniej przygotowanym podłożu. Pamiętaj o ich równomiernym rozmieszczeniu, gdyż od tego w dużej mierze zależy wytrzymałość tarasu. Kolejnym etapem jest już układanie desek tarasowych oraz prace wykończeniowe. Warto zdecydować się na deski, które wykazują odporność na czynniki atmosferyczne, a jednocześnie są trwałe. Świetnie sprawdzą się w tej roli materiały kompozytowe – taras z nich wykonany jest nie tylko bardzo wytrzymały, ale także wyjątkowo łatwy w utrzymaniu.
Materiały kompozytowe – idealne rozwiązanie na taras
Tarasy kompozytowe to bez wątpienia jedne z najlepszych wyborów do domku letniskowego. I to z wielu powodów! Jak już wcześniej było wspomniane, materiały kompozytowe cechują się wyjątkową trwałością, a jednocześnie są niepodatne na działanie zmiennych warunków pogodowych. Nie butwieją ani nie gniją pod wpływem wilgoci, nie ulegają również odbarwieniom wskutek silnego nasłonecznienia. Wszystkie te aspekty sprawiają, że konstrukcja taka może utrzymać swój nienaganny stan nawet przez 30 lat, oczywiście pod warunkiem, że montaż tarasu kompozytowego został przeprowadzony odpowiednio.
Wytrzymałość i trwałość tarasu kompozytowego to nie wszystko!
Mówiąc o zaletach, jakie posiada wytrzymały taras kompozytowy, nie można nie wspomnieć również o jego niezaprzeczalnych walorach estetycznych. Deski kompozytowe świetnie imitują naturalny wygląd drewna, jednocześnie nie posiadając jego wad. Są ponadto dostępne w wielu różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością dopasujesz ich barwę do kolorystyki, w jakiej utrzymany jest Twój domek letniskowy. Taras z kompozytu ma jeszcze jedną ogromną zaletę – nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Jedyne, o co musisz zadbać, to regularne usuwanie szczątek organicznych z jego powierzchni. Natomiast zabrudzeń z łatwością pozbędziesz się poprzez umycie go mieszanką lekkiego detergentu i wody. Wszelka konserwacja tarasu kompozytowego, jak impregnacja czy lakierowanie jest zupełnie zbędna!