do kasy suma: 0,00 zł

Jak dobrać odpowiedni rozstaw legarów tarasowych? Praktyczny poradnik

Jak dobrać odpowiedni rozstaw legarów tarasowych? Praktyczny poradnik

Podstawą dla desek tarasowych są legary. To od ich jakości oraz odpowiedniego ułożenia zależy to, czy taras będzie wytrzymały, odporny na obciążenia oraz stabilny. Są one również izolacją dla desek od gruntu, dzięki czemu materiał nie niszczy się pod wpływem wody z podłoża. Podczas montażu legarów należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zobacz, jaki rozstaw legarów pod deski tarasowe będzie odpowiedni, aby konstrukcja była wystarczająco wytrzymała.

Jaki rozstaw legarów pod deski tarasowe do wybranego rodzaju desek?

Zanim dobierzesz rozstaw legarów pod taras, należy zastanowić się, jaki materiał wybrać. Najczęściej na rynku dostępne są drewniane legary, ich odpowiedniki z kompozytu, a także legary aluminiowe do tarasu. Nie da się udzielić uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, które z nich najlepiej wybrać. Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety i sprawdzi się w różnych okolicznościach.

Legary drewniane są opcją najtańszą. Jeśli wybierzesz dobry gatunek drewna, zapewnią one odpowiednią stabilność tarasowi. Minusem materiałów drewnianych jest jednak konieczność ich pielęgnacji i impregnacji. Wilgoć może wpływać zarówno na wygląd poszczególnych elementów, jak też na ich parametry wytrzymałościowe. W związku z tym lepiej unikać wyboru drewna w miejscach, gdzie taras będzie narażony na intensywny kontakt z opadami atmosferycznymi lub też przy basenie.

Legary z kompozytu cechują się większą trwałością i wytrzymałością, ponieważ do ich produkcji wykorzystuje się kompozyt, a więc mieszankę różnych komponentów, dzięki którym można uzyskać określone właściwości materiału. Nie wymagają pielęgnacji ani impregnacji. Taras wykonany z ich użyciem może pięknie się prezentować i dobrze służyć przez wiele lat.

Aluminium to najnowocześniejsze rozwiązanie dostępne w kategorii legarów. Produkty te osiągają wyjątkową wytrzymałość i sztywność. Są odporne nawet na ekstremalne warunki pogodowe. Planując ich zakup, należy się jednak liczyć z największym wydatkiem spośród dostępnych opcji.

Rozstaw legarów pod taras drewniany

Rozstaw legarów pod deski tarasowe z drewna nie może być zbyt duży, ponieważ konstrukcja nie zagwarantuje wówczas stabilności. Jest to istotne w przypadku tego materiału, gdyż może być on narażony na utratę swoich właściwości z biegiem lat czy pod wpływem niewłaściwej pielęgnacji. Aby osiągnąć maksymalną żywotność tarasu, należy zdecydować się na rozstaw co 35-40 cm dla desek o grubości 20 mm i szerokości do 140 mm. Jeśli materiał będzie grubszy lub szerszy, warto zwiększyć rozstaw legarów pod taras drewniany do 45 cm.

Rozstaw legarów pod deski kompozytowe

W przypadku desek kompozytowych z reguły wytyczne dotyczące ich układania są określone przez producenta. Przyjmuje się, że maksymalny rozstaw legarów pod taras kompozytowy to 45 cm, jednak najczęściej można spotkać się z odstępami ok. 35 cm. Dotyczy to przede wszystkim typowych tarasów przydomowych. Przy powierzchniach użytkowych o dużym natężeniu ruchu zaleca się zmniejszenie odległości do 30 cm. Poza tym rozstaw legarów pod deski kompozytowe zależy od wagi i wymiarów desek – tak jak ma to miejsce w przypadku produktów z drewna.

Budując przydomową konstrukcję, warto zastosować odstęp ok. 35 cm. Należy zmniejszyć go dla przestrzeni użyteczności publicznej, gdy przewidywany jest duży ruch na tarasie. Maksymalny rozstaw zalecany przez producentów wynosi natomiast 40 cm. Oprócz zachowania właściwych odległości pomiędzy legarami istotne jest również zastosowanie odpowiedniego kąta ich ułożenia. Od tego zależy, czy całość konstrukcji będzie prosta, a także czy na tarasie nie będzie zatrzymywać się woda, jeżeli będzie niezadaszony. Jeśli potrzebujesz pomocy podczas budowy swojego wymarzonego tarasu i nie wiesz, jakie produkty powinieneś wybrać, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Polecamy również lekturę innych naszych artykułów, gdzie zasięgniesz wielu praktycznych porad ekspertów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl