O trwałości i wytrzymałości tarasu decyduje zarówno jakość wybranych desek i sposób ich montażu, jak i trwałość akcesoriów, które podczas prac montażowych zostały wykorzystane. Jeśli planujesz budowę swojej przestrzeni wypoczynkowej, niezbędnym zakupem będą wkręty do deski tarasowej. Powinno dobierać się je do rodzaju wykorzystywanego materiału oraz takich cech, jak jego poziom twardości. Niewłaściwy wybór może znacząco przyczynić się do obniżenia żywotności, a także estetyki tarasu. Podpowiadamy, jaki produkt wybrać.
Wkręty do konstrukcji drewnianych – podstawowe zasady wyboru
Przyjmuje się, że długość wkrętów powinna być ok. 2 razy większa od grubości deski. Dzięki temu konstrukcja będzie stabilna, a materiały nie ulegną uszkodzeniu. Wkręty do tarasu, tak jak same deski, czy legary, są narażone na wpływ warunków atmosferycznych – promieniowania UV oraz wilgoci z opadów. Z tego powodu nie zaleca się wykorzystywania np. produktów ze stali ocynkowanej. Pokrycie jedynie zabezpieczającą warstwą cynku nie zagwarantuje wystarczającego poziomu ochrony przed wilgocią. Ucierpieć może wówczas nie tylko stabilność, ale też wygląd konstrukcji tarasowej, ponieważ na powierzchni desek mogą powstać nieestetyczne plamy.
W sklepie internetowym Julomax dostaniesz wkręty tarasowe ze stali nierdzewnej C2. Jest to rodzaj stali należącej do grupy C, czyli stali martenzytycznych. Materiał ten cechuje się niską plastycznością, co oznacza, że nie ma skłonności do odkształceń. Jest to bardzo istotne w przypadku tarasów, które mogą być narażone na drgania oraz duże naciski. Stale z tej kategorii szeroko stosuje się również do produkcji różnego rodzaju maszyn z powodu wysokiej odporności na ścieranie. Oprócz tego wkręty nierdzewne ze stali C2 gwarantują też dużą wytrzymałość na wpływ wilgoci i opierają się powstawaniu rdzy. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nawet tak niewielki element konstrukcji tarasowej nie zagrozi jej stabilności. Wyposażysz się w nie w sklepie Julomax – wybierz również inne akcesoria do montażu tarasu, np. klips montażowy do deski kompozytowej.
Oprócz tego warto zastosować modele o podwójnym gwincie. Pozwoli to na lepsze dociągnięcie deski do legara. Przełoży się to na komfort użytkowania, w postaci generowania przez taras mniejszej ilości dźwięków takich, jak skrzypienie pod naciskiem. W trakcie montażu wygodne będą wkręty samowiercące, ponieważ nie wymagają one nawiercania wstępnego powierzchni. Nie mniej istotna jest ponadto estetyka. Tworząc swój wymarzony taras, chcesz przecież, aby był on również ozdobą przydomowej przestrzeni. Doskonale nadadzą się zatem modele w różnych kolorach – srebrnym lub brązowym. Dzięki nim dopasujesz ten element do swoich upodobań czy barwy samych desek. Estetykę podwyższą również modele z żebrami pod stożkiem łba, co powoduje lepsze chowanie się wkrętu w desce. Poleca się je przede wszystkim, gdy montujesz wkręty od góry desek.
[product category_id="577" limit="8" slider="true"]
Twarde i miękkie drewno - jakie wkręty będą odpowiednie?
Bardzo ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, gdy kupujesz wkręty nierdzewne do drewna, jest jego grubość. Źle dobrane mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia wewnętrznej struktury materiałów podczas montażu. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje tego typu akcesoriów – grubozwojowe oraz cienkie, drobnozwojowe. Grubszy gwint zalecany jest do gatunków drewna miękkiego. Należą do nich przede wszystkim rodzime rodzaje – sosna, jodła, czy świerk. Jeśli wybierasz ten materiał, lepiej sięgnąć również po modele samowiercące. Wkręty do twardego drewna powinny mieć drobniejszy gwint. Do tej grupy materiałów należą przede wszystkim gatunki egzotyczne – modrzew syberyjski, czy Bangkirai.
Wybór odpowiednio dopasowanych wkrętów tarasowych w połączeniu z deską i legarami wysokiej jakości, a także właściwie przygotowanym podłożem pozwoli stworzyć taras, który posłuży kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, a upływ czasu nie odbije się na jego wytrzymałości ani estetyce.