
Jesienią oraz zimą taras jest przestrzenią, która najczęściej pozostaje nieużywana. Nawet jeśli zabezpieczyłeś go w odpowiedni sposób, może zalegać na nim woda, śnieg, czy zanieczyszczenia organiczne. Zbliża się upragniona przez wielu wiosna, w związku z czym warto pomyśleć już o tym, jak skutecznie przywrócić swój taras do użyteczności na nadchodzące cieplejsze dni. Podpowiadamy, jak odświeżyć taras po zimie.
Taras drewniany i kompozytowy – jak je odświeżyć na nowy sezon?
To, jakich prac będziesz musiał się podjąć przed wiosennym sezonem, zależy w dużej mierze od materiałów zastosowanych do budowy tarasu. Zdecydowanie mniej pracy czeka właścicieli konstrukcji kompozytowych. Jest to materiał odporny na warunki atmosferyczne, nie wymaga on dużego nakładu prac konserwacyjnych. Mycie tarasu kompozytowego wykonasz z użyciem domowych środków chemicznych, wody, a także myjki ciśnieniowej.
Od podobnych czynności możesz rozpocząć czyszczenie tarasu drewnianego. Usuń większe odpadki szczotką lub miotłą, umyj powierzchnię wodą. Również możesz zastosować myjkę ciśnieniową lub wąż ogrodowy.
[product category_id="447" limit="8" slider="true"]
Jakie środki do czyszczenia i impregnacji tarasu wybrać?
Po oczyszczeniu nawierzchni można przystąpić do zabiegu, jakim jest konserwacja drewna na tarasie. Jeśli wystąpiły jakiekolwiek problemy z usunięciem zanieczyszczeń i domowe środki chemiczne nie dały rady, pod żadnym pozorem nie stosuj silnych, żrących produktów. Postaw na profesjonalną chemię parkieciarską – np. mydła oraz zmywacze do desek. Dedykowane do drewna produkty nie uszkodzą jego struktury i nie odbiją się negatywnie na funkcjonalności oraz wyglądzie tarasu.
Zaleca się, aby tarasy drewniane było konserwowane zarówno po, jak i przed sezonem. Jak powinna przebiegać impregnacja drewna na tarasie? Najczęściej stosowanym produktem są oleje do desek. Działają nie w sposób powierzchniowy, lecz wnikając w strukturę drewna. Dzięki temu jest ono jeszcze lepiej zabezpieczone. Olej daje ochronę przed opadami atmosferycznymi, a także wpływa na poprawę wyglądu desek. Samo zastosowanie produktu nie jest wymagające i poradzi sobie z tym każdy. Wystarczy Ci miękki pędzel lub ściereczka. Jeśli zaniedbasz powierzchnię przez dłuższy czas, jej przywrócenie do estetycznego stanu może być znacznie bardziej wymagające. Być może jedynym działającym rozwiązaniem okaże się renowacja desek tarasowych przy użyciu metod mechanicznych.
W przypadku kompozytu możesz znaleźć w sklepach środki dedykowane do tego rodzaju materiału, lecz ich stosowanie nie jest konieczne. Pielęgnacja tarasu kompozytowego to przede wszystkim jego regularne czyszczenie, szczególnie przed sezonem wiosenno-letnim oraz po nim.
Czyszczenie, impregnacja i dekoracje – przygotowanie tarasu na wiosnę
Oprócz czyszczenia i impregnowania z pewnością przygotowujesz też meble tarasowe oraz dekoracje, aby chwile na świeżym powietrzu przy własnym domu były jeszcze przyjemniejsze. Niezależnie od tego, czy chodzi o tarasy kompozytowe, czy też drewniane, warto pamiętać przy tym o kilku podstawowych zasadach, które przedłużą żywotność nawierzchni.
Pomimo zastosowania środków zabezpieczających wpływ warunków atmosferycznych, np. palącego słońca, będzie po czasie widoczny na nawierzchni. Z tego powodu warto co jakiś czas przestawiać wyposażenie tarasowe, aby nie narażać nadmiernie jedynie części desek. Dzięki temu zachowają równomierną barwę. Szczególnie warto pamiętać o tym w przypadku nowych, świeżo wybudowanych tarasów.
Pamiętaj także, aby zabierać meble i dekoracje z tarasu podczas intensywnych opadów i burz. Ich przewrócenie się może doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych, a także powstawania zabrudzeń. Gdy już doszło do zanieczyszczenia powierzchni tarasowej, usuń plamy jak najszybciej jest to możliwe. Dzięki temu nie wnikną w strukturę materiału i unikniesz odbarwień, które zostaną na tarasie już na stałe. Pamiętając o tych kilku prostych zasadach, będziesz mógł cieszyć się estetycznym tarasem nie tylko w czasie nadchodzącej, lecz również kolejnych wiosen.