
Zima to wyzwanie nie tylko dla roślin w Twoim ogrodzie, ale również dla tarasu. Śnieg, minusowe temperatury i zamarzanie wody mogą poważnie zaszkodzić jego strukturze i wyglądowi, szczególnie gdy nie jest niczym osłonięty i zabezpieczony. Dlatego właśnie po zakończeniu sezonu tarasowego należy odpowiednio przygotować deski, by były odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Sprawdź, jak zabezpieczyć taras przed śniegiem i mrozem.
Ochrona tarasu na zimę – kiedy jest niezbędna?
Zimy w Polsce w ostatnich latach pokazały różne swoje oblicza. Niekiedy były łagodne, z plusowymi temperaturami, czasami deszczowe, a bywały i takie, gdzie zamiecie śnieżne i siarczysty mróz były na porządku dziennym. Warto więc być gotowym na wszystko i zadbać o odpowiednie zabezpieczenie tarasu. Niezbędne jest nie tylko pochowanie mebli i posprzątanie powierzchni, ale i jej konserwacja.
Prace są konieczne, szczególnie gdy zewnętrzny pokój Twojego domu tworzą drewniane deski. Narażone są one bowiem na działanie zalegającego na nim śniegu. Pod wpływem wilgoci, która zamarzając, zwiększa swoją objętość, elementy mogą pęcznieć, odkształcać się, a nawet popękać. Odpowiednia ochrona tarasu na zimę jest również niezbędna w przypadku powierzchni wykonanej z płytek. W głąb może wniknąć woda z topniejącego śniegu i rozsadzić elementy.
Jak zabezpieczyć taras przed śniegiem?
Najlepszą ochroną tarasu przed śniegiem jest oczywiście osłonięcie go przed opadami. Wiadomo jednak, że nie każdy ma możliwość postawienia wiaty i nie będzie tego robił specjalnie na zimę. Najważniejsze, by nie dopuścić do tego, by biały puch zalegał na powierzchni drewnianych desek czy płytek. Tworzy on dodatkowy ciężar, z którym muszą zmagać się elementy, a dodatkowo zmieniająca się temperatura powoduje naprzemienne zamarzanie i topnienie śniegu, co może spowodować duże szkody. Taras zimą powinien być więc regularnie odśnieżany.
Niezbędna jest także konserwacja powierzchni odpowiednimi środkami. Sprawdź, czym zabezpieczyć taras, aby po zimie nadal zachwycał swoim wyglądem i mógł służyć przez wiele sezonów.
Czym zabezpieczyć zimą taras?
Deski drewniane na taras najlepiej zabezpieczyć wysokiej jakości olejem. Środek doskonale impregnuje i chroni powierzchnie przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych – zarówno śniegu i siarczystego mrozu zimą, jak i intensywnego słońca latem. Zabezpiecza także przed utratą koloru oraz powstawaniem grzybów i pleśni. Olej wypełnia pory drewna, zapobiegając wnikaniu wody w jego strukturę. Najlepiej postawić na naturalne preparaty – wprawdzie wymagają częstszego użycia, ale za to równomiernie się starzeją i stopniowo wypłukują się z drewna, w przeciwieństwie do syntetycznych, które potrafią łuszczyć się i są trudne do usunięcia. Dostępne są także środki barwiące, które pozwolą nadać powierzchni świeżego koloru.
Prace konserwacyjne na tarasie
Prace konserwacyjne najlepiej realizować tuż po sezonie tarasowym, kiedy temperatura jest jeszcze na plusie i jest sucho. Istotne jest także, by dzień był bezwietrzny, a promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na deski. Przed nałożeniem środka taras należy dokładnie oczyścić całą powierzchnię. Doskonale do tego sprawdzi się myjka ciśnieniowa i odpowiedni detergent. Jeżeli na deskach widoczna jest warstwa farby lub lakieru, należy zatrzeć preparat przy pomocy papieru ściernego – olej bowiem nakłada się na surowe drewno. Po dokładnym oczyszczeniu, należy odczekać aż taras wyschnie. Środek najlepiej nakładać szerokim pędzlem lub wałkiem moherowym. Do płytek z kolei warto zastosować silikonowe impregnaty, szczególnie zwracając uwagę na szczeliny pomiędzy nimi. Taka ochrona tarasu na zimę pozwoli cieszyć się jego pięknym wyglądem w przyszłym sezonie.
Taras zimą bez zmartwień
Jeśli nie chcesz co roku zastanawiać się czym zabezpieczyć zimą taras i nie masz czasu na impregnacje desek, warto już zawczasu zastanowić się czy lepszym rozwiązaniem nie byłyby kompozyty. To świetna alternatywa do tradycyjnego drewna – doskonale imituje naturalny materiał, ale jest zdecydowanie praktyczniejszy. Elementy wytwarza się z włókien drzewnych z dodatkiem plastiku i pokryte są powłoką polimerową. Dzięki temu kompozytowy taras jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak słońce, wiatr, śnieg, czy mróz. Nie straszne mu także wszystkie grzyby i pleśnie oraz insekty. Co najważniejsze – jego powierzchnia nie wymaga konserwacji. Taras na zimę wystarczy po prostu oczyścić z liści i nagromadzonego brudu, na przykład przy pomocy myjki ciśnieniowej. Nie trzeba go także odśnieżać, a antypoślizgowa powłoka zapobiega powstawaniu tafli lodu. Deski kompozytowe tarasowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na praktycznych rozwiązaniach i nie chcą tracić czasu na żmudną impregnację drewnianych elementów.
Wiesz już, jak zabezpieczyć taras drewniany przed zimą i jakich środków do tego użyć. Jeżeli dopiero stoisz przed wyborem materiału do swojego wymarzonego miejsca na świeżym powietrzu, warto przemyśleć montaż desek kompozytowych, które oszczędzą Ci czasochłonnej pracy. Dzięki nim nie będziesz musiał się zastanawiać czym zabezpieczyć zimą taras oraz szukać dogodnego terminu w swoim napiętym grafiku, aby zaimpregnować elementy. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się, jeśli masz małe dzieci – kompozyt nie ma drzazg i jest antypoślizgowy. Sprawi, że taras zimą, wiosną, latem i jesienią będzie się pięknie prezentował!