do kasy suma: 0,00 zł

Jakie lakiery do parkietu i tarasów drewnianych wybrać?

Jakie lakiery do parkietu i tarasów drewnianych wybrać?

Drewno już od wielu lat jest najchętniej wybieranym materiałem wykorzystywanym do budowy podłóg i tarasów. Ogromną popularność zawdzięcza wysokiej trwałości, świetnym właściwościom izolacyjnym oraz przede wszystkim swojemu pięknemu, naturalnemu wyglądowi. Warto pamiętać, że aby drewniane deski zachowały swój nienaganny stan przez długi czas, należy zadbać o regularną konserwację. Do jednych z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się lakierowanie, które nie tylko zabezpiecza deski przed uszkodzeniami, zarysowaniami oraz innymi czynnikami zewnętrznymi, ale także podnosi ich walory estetyczne. Podpowiadamy, czym powinien cechować się dobry lakier do parkietu, jaki wybrać lakier do tarasów drewnianych oraz na co zwracać uwagę przy ich zakupie!

Lakier do parkietu – jaki wybrać?

Wybierając lakier do parkietu, warto kierować się kilkoma kluczowymi aspektami, które przesądzają o tym, czy dany produkt będzie odpowiedni dla posiadanej przez nas podłogi. Do najważniejszych zaliczają się:

  • Gatunek drewna użyty do budowy podłogi – drewno rodzime wykazuje zupełnie inne właściwości niż drewno egzotyczne, przez co posiada odmienne wymagania pielęgnacyjne;
  • Stopień intensywności eksploatacji podłogi - w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu (salon, jadalnia, hale sportowe) konieczne jest stosowanie lakierów zwiększających wytrzymałość parkietu.

Do parkietów wykonanych z drewna rodzimego, często stosuje się rozpuszczalnikowy lakier do podłogi. Produkty uretanowe dobrze sprawują się w przypadku drewna „pracującego”, ograniczając jego kurczenie i rozszerzanie się. Z tego względu są szczególnie polecane w przypadku posadzki bukowej. Preparat uretanowo-alkidowy zwiększa natomiast wytrzymałość mechaniczną podłogi, dlatego też będzie optymalnym wyborem do podłóg sosnowych i tych wykonanych z drewna iglastego. Jest to również najlepszy lakier do parkietu dębowego. Warto jednak pamiętać, że produkty oparte na rozpuszczalnikach posiadają dużą zawartość składników chemicznych, co może szkodzić zdrowiu. Wydzielają również bardzo silny, drażniący zapach i długo schną, dlatego też nie zaleca się ich stosowania w sypialniach, pokojach dziecięcych oraz słabo wentylowanych pomieszczeniach.

[product category_id="407" limit="4" onlyAvailable="true"]

Alternatywą dla lakieru rozpuszczalnikowego jest lakier wodny do parkietu. To bezzapachowy preparat ekologiczny, produkowany na bazie akrylu, poliuretanu lub mieszanki tych składników. Nadaje podłodze wysokiej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia, uderzenia i ścieranie, co czyni z niego świetny wybór do posadzek wykonanych z liściastych gatunków drewna (z wyjątkiem dębowego). Lakier wodny do drewna jest również niepodatny na działanie wilgoci, dlatego też doskonale sprawdzi się do użytku w kuchni czy łazience. Można pokryć nim także parkiet z drewna egzotycznego, warto jednak pamiętać, że w tym przypadku konieczne będzie zastosowanie dedykowanego lakieru podkładowego. Chemia do drewna, która pomoże Ci utrzymać podłogę w nienagannym stanie, dostępna jest na naszej stronie internetowej!

Lakier do tarasów drewnianych – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Taras to miejsce stale narażone na działanie czynników pogodowych, dlatego też wybierając lakier do desek tarasowych, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy jest on przystosowany do zastosowań zewnętrznych. Dobry lakier do drewna na zewnątrz powinien nie tylko zabezpieczać powierzchnię tarasową przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także chronić ją przed deszczem, wilgocią oraz promieniami UV. Z tego względu szczególnie polecanymi produktami są rozpuszczalnikowe preparaty poliuretanowe. Tworzą one twardą, odporną na warunki atmosferyczne powłokę transparentną, która podwyższa wytrzymałość desek tarasowych, a jednocześnie ułatwia ich czyszczenie. Lakier do drewna zewnętrzny najczęściej stosuje się w połączeniu z lakierem podkładowym, jednak na rynku znaleźć można także produkty dwuskładnikowe, niewymagające uprzedniego nakładania podkładu.

Wybierając lakier do drewna na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczeń, warto również określić, jaki efekt wykończeniowy i kolor chcemy uzyskać. Wśród rozwiązań kolorystycznych znaleźć można preparaty bezbarwne, będące najczęściej wybieraną opcją oraz preparaty koloryzujące. Ponadto dostępne są lakiery na wysoki połysk, matowe oraz półmatowe. Pierwsze z nich gwarantują podwyższoną ochronę przed wilgocią oraz nadają podłodze i deskom tarasowym eleganckiego, połyskującego wyglądu. Na błyszczącej powierzchni nieco bardziej widać jednak potencjalne zarysowania i wgniecenia. Preparaty matowe ograniczają widoczność wszelkich skaz i podkreślają naturalny wygląd drewna, ale jednocześnie słabiej chronią przed wpływem wilgoci. Lakier półmatowy to natomiast dobre rozwiązanie dla osób oczekujących efektu pośredniego między matem a wysokim połyskiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl