Chłodniejsze dni, długie wieczory, spadające liście – jesień zbliża się nieubłaganie, a wraz z nią okres jesiennych porządków! Po intensywnym użytkowaniu tarasów, altan czy balkonów w czasie letnim nadszedł czas przygotowania ich na sezon zimowy. Co należy zrobić, aby zachować je w nienagannym stanie pomimo niskich, mroźnych temperatur? Podpowiadamy, jak przeprowadzić jesienne porządki w ogrodzie, by odpowiednio zadbać o przydomową przestrzeń przed okresem zimowym.
Porządki w ogrodzie na jesień – od czego zacząć?
Jesień to piękna, choć chłodna pora roku, podczas której należy odpowiednio przygotować nasz ogród do zbliżającej się zimy. Porządki powinno zacząć się od zabezpieczenia roślin, szczególnie tych wrażliwych na mróz i niskie temperatury. Rośliny jednoroczne należy usunąć, a niektóre z nich, jak pelargonie i surfinie można poprzycinać i przechować na okres zimowy w pomieszczeniu o temperaturze 10-15⁰C, na przykład w garażu. Te zimujące warto nawieźć potasem i obficie podlać oraz przykryć dedykowanym materiałem, aby nie zmarzły. Przeprowadzając porządki jesienne na tarasie, balkonie czy w altanie pamiętaj również, aby oczyścić i schować meble ogrodowe, które nie są odporne na działanie niekorzystnych warunków pogodowych. Pozostałe należy wyczyścić i odpowiednio zabezpieczyć pokrowcem.
Jak zadbać o przydomową przestrzeń? Pielęgnacja i impregnowanie drewna na taras
Tarasy i balkony drewniane są szczególnie narażone na niekorzystne działanie mrozu, śniegu i wilgoci, dlatego też warto odpowiednio o nie zadbać. Impregnowanie drewna na taras należy zacząć od dokładnego oczyszczenia i zamiecenia przydomowych przestrzenie z liści, piasku czy suchych igieł. Jest to niezwykle ważne, gdyż pozostałości w postaci ziemi czy butwiejących liści mogą zniszczyć deski tarasowe drewniane, prowadząc do pęknięć czy odkształceń, a nawet gnicia. Sprawdzi się do tego szczotka ze sztywnym włosiem i wodą.
Następnie należy przystąpić do olejowania tarasu. Pamiętaj, aby sprawdzić wcześniej prognozę pogody i wybrać dogodny termin. Proces ten trzeba przeprowadzać się w bezdeszczowy, bezwietrzny dzień. Dodatkowo temperatura powietrza podczas olejowania i schnięcia tarasu nie powinna być niższa niż 10⁰C, gdyż w przeciwnym wypadku olej mógłby się ściąć, ani wyższa niż 25⁰C. Ponadto preparatu nie należy nakładać na deski wilgotne ani nagrzane od promieniowania słonecznego. Warto również zaznaczyć, że proces schnięcia w dużej mierze zależy od rodzaju drewna, z którego wykonana jest przydomowa przestrzeń, a także warunków pogodowych, które w okresie jesiennym potrafią być zmienne.
Olej do drewna powinno nakładać się szerokim pędzlem lub moherowym wałkiem, wzdłuż usłojenia. Należy go uprzednio starannie go wymieszać, co warto robić również w trakcie, aby pigment nie osiadał na dnie. W przeciwnym razie kolor malowanej powierzchni może być nierównomierny i prezentować się nieestetycznie. Nadmiar niewchłoniętego preparatu trzeba usunąć, a proces powtórzyć po kilku godzinach, w zależności od zaleceń producenta. Po olejowaniu drewna tarasowego należy odczekać około 48 godzin, zanim zacznie się z niego ponownie korzystać.
Warto zaznaczyć, że olejowanie powinno być przeprowadzane regularnie, raz w roku. Proces ten nie tylko zabezpiecza tarasy przed mrozem, uszkodzeniami mechanicznymi czy insektami, ale także pomaga w zachowaniu nieskazitelnego wyglądu tarasu i jego barwy! Dodatkowo, jeżeli jesteś w trakcie budowy przydomowej przestrzeni, doskonałym pomysłem będzie zadbanie także o legary tarasowe drewniane, które również możesz poddać olejowaniu. Pamiętaj jednak o przestrzeganiu zaleceń producenta i zachowaniu zasad dotyczących pielęgnacji drewnianych desek.
Odpowiednia konserwacja tarasu czy balkonu w okresie jesiennym pozwoli zachować jej nienaganny wygląd i stan, skutecznie zabezpieczając ją przed szkodliwym działaniem zimowych warunków pogodowych. Dzięki temu, wraz z nadejściem wiosny będziesz mógł ponownie relaksować się na łonie natury oraz cieszyć się piękną przydomową przestrzenią!