Kluczowe znaczenie dla stabilności, a także żywotności tarasu ma etap montażu legarów podpierających deski lub płyty. Ich odpowiednie rozmieszczenie oraz wybór materiałów odpowiednio wysokiej jakości sprawi, że taras będzie mógł przez lata pełnić swoją funkcję i zapewni Ci wymarzone miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu przy własnym domu. Zobacz, jak uniknąć błędów przy montażu legarów i z czym mogą się one wiązać, aby nie popełnić ich w trakcie własnej budowy.
Niewłaściwe przygotowanie podłoża: Jak uniknąć problemów z nierównościami?
Prace zawsze należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na legary kompozytowe, czy też legary tarasowe drewniane, błędy popełnione na tym etapie z pewnością odbiją się na jakości i wytrzymałości tarasu. Nawet jeśli budujesz taras wentylowany i wyposażyłeś się we wsporniki regulowane, konieczne jest chociaż podstawowe przygotowanie nawierzchni. Należy oczyścić ją z większych szczątków, a także w miarę możliwości wyrównać. Wsporniki z regulacją poradzą sobie z nierównościami, lecz nie mogą one być zbyt duże, ponieważ każdy model ma ograniczony zakres regulacji oraz stopień dostosowywania się przy pomocy głowicy samopoziomującej. W przypadku, gdy wybierasz pozostałe dostępne rozwiązania na rynku, najlepszą opcją może okazać się wykonanie wylewki dla uzyskania idealnie prostego podłoża.
Brak zabezpieczenia przed wilgocią: Jak chronić legary przed gniciem i pleśnią?
Kolejne istotne kwestie, których nie można pominąć przed przystąpieniem do montażu, to legary tarasowe a wilgoć oraz legary tarasowe a wentylacja. Źle dopracowana konstrukcja lub niewłaściwe wykorzystanie poszczególnych elementów może narazić deski tarasowe, a także legary na zbyt mocne działanie wilgoci, a w konsekwencji gnicie i pleśnienie. W projekcie tarasu należy uwzględnić spadek względem ściany budynku, aby woda nie gromadziła się na nim i mogła swobodnie samodzielnie spływać. Pod powierzchnią tarasu warto wykorzystać warstwę hydroizolacyjną. Odpowiednim wyborem do konstrukcji wentylowanych jest np. membrana PVC oraz EPDM. Dla jeszcze lepszego zabezpieczenia przed wilgocią warto zdecydować się dodatkowo na podkładki pod wsporniki. Tak wykonany taras sprawi, że konserwacja legarów tarasowych i desek będzie sprowadzać się głównie do ich regularnego czyszczenia i usuwania szczątków organicznych.
Błędy w rozstawie legarów - dlaczego odpowiednia odległość jest kluczowa?
Po przygotowaniu nawierzchni oraz wykonaniu warstwy izolacyjnej można przystąpić do rozstawiania legarów. Warto pamiętać przy tym o kilku podstawowych zasadach. Montaż legarów tarasowych będzie wyglądać nieco inaczej w przypadku różnych rodzajów materiałów, z jakiego zostały wykonane. Przyjmuje się, że maksymalny rozstaw powinien wynosić ok. 45 cm. Legary kompozytowe najczęściej montuje się w odstępach ok. 35 cm, natomiast drewniane – ok. 40 cm. Warto zmniejszać odległość, jeżeli taras ma być intensywnie użytkowany, np. w miejscu użyteczności publicznej. Jeżeli zastosujesz nieodpowiedni rozstaw, może przełożyć się to na trwałość legarów tarasowych oraz desek. Mogą one uginać się wówczas pod naciskiem, co będzie zarówno nieprzyjemne podczas chodzenia po nawierzchni, jak też niebezpieczne dla użytkownika.
Niewłaściwe mocowanie legarów - jak zapewnić stabilność i bezpieczeństwo tarasu?
Jeśli masz wątpliwości, jak odpowiednio zamocować legary, warto za każdym razem zapoznać się z zaleceniami producenta wyposażenia, które wybrałeś. Popularnym sposobem montażu desek na legarach są klipsy montażowe. Przyjmuje się, że na metr kwadratowy tarasu potrzebnych będzie 20 klipsów. Jeśli decydujesz się na montaż przy pomocy wkrętów, muszą one mieć wystarczającą długość – ok. 2 razy większą niż grubość deski. Wszelkie odstępstwa od zaleceń producenta mogą zmniejszać stabilność tarasu, a także przekładać się na zmniejszenie bezpieczeństwa użytkownika. Możesz również stracić wówczas gwarancję na wybrane produkty. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, jeżeli potrzebujesz więcej informacji dotyczących budowy tarasu, nie tylko na temat legary tarasowe – błędy montażowe. Sprawdź też, jak wypadnie pojedynek legary kompozytowe vs drewniane i które okażą się bardziej funkcjonalne na Twoim tarasie.