Wyślij wymiary tarasu, a my wyliczamy ile desek potrzebujeszsklep@julomax.pl
do kasy suma: 0,00 zł
 
Producenci
Rodzaje drewna i jego właściwości 0

Twardość drewna na podłogę 

Wybór podłogi ma ogromne znaczenie w procesie urządzania mieszkania. Jeżeli decydujemy się na podłogę z drewna, musimy wziąć pod uwagę właściwości jego konkretnych rodzajów, żeby podłoga służyła nam dobrze i przede wszystkim długo, bez konieczności ciągłej konserwacji. Podłoga w domu czy mieszkaniu powinna być oczywiście atrakcyjna estetycznie, ale to nie wszystko. Istotne są również właściwości drewna – jego trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne czy łatwość utrzymania w czystości. Te wszystkie czynniki mają ogromne znaczenie w przypadku deski podłogowej, ale dziś skupimy się na cesze drewnianej podłogi, jaką jest twardość drewna.

Jak wybrać twardość drewna na podłogę?

W zależności od rodzaju zastosowanego w domu czy mieszkaniu drewna, będziemy mieli do czynienia z inną twardością drewna na podłogę. Kiedy decydujemy się na konkretny gatunek drewna, musimy uwzględnić stopień eksploatacji podłogi i warunki panujące w pomieszczeniu. Zasada jest prosta – w pomieszczeniach, których używamy często i w których posadzka jest narażona na duże natężenie eksploatacji, najlepiej wybrać twarde drewno. Dzięki temu unikniemy uszkodzeń, zarysowań i wgnieceń. Twardsze drewno przyda się na przykład w salonie, w którym spędzamy zwykle dużo czasu. Do wnętrz, z których korzystamy rzadziej, jak na przykład sypialnia, sprawdzi się mniej twardy i mniej odporny, delikatniejszy gatunek drewna.

Twardość drewna – współczynnik Brinella

W jaki sposób badana jest twardość drewna? Do określania twardości drewna stosuje się tak zwany współczynnik Brinella. Metoda ta polega na testowaniu wybranego gatunku drewna przez wciskanie stalowej kulki w próbkę drewna. Następnie mierzone zostaje odkształcenie, jakie powstało na wybranej próbce w wyniku obciążenia podczas testu. Im twardsze jest drewno, tym współczynnik Brinella jest wyższy.

Poniższa tabela przedstawia twardość wybranych, europejskich i egzotycznych gatunków drewna według skali twardości Brinella.

 

Twardość poszczególnych gatunków drewna

(wg skali Brinell'a)

GATUNEK DREWNA

TWARDOŚĆ

Sosna

1,6

Olcha

2,1

Brzoza

2,6

Klon europejski

3

Czereśnia

3,2

Mahoń

3,2

Orzech amerykański

3,4

Kapur

3,4

Iroko

3,5

Teak

3,5

Wiśnia

3,6

Dąb

3,7

Dąb czerwony

3,7

Buk (buk czerwony)

3,8

Amerykański dąb czerwony

3,8

Europejski dąb czerwony

3,8

Jesion

4

Hevea

4,3

Drzewo różane

4,4

Doussie

4,4

Jarrah

4,4

Palisander

4,5

Red Balau

4,5

Yellow Balau

4,5

Eukaliptus

4,7

Twardy klon

4,8

Klon kanadyjski

4,8

Merbau

4,9

Mutenye

5

Kempas

5,5

Sukupira

5,6

Jatoba

7

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl