do kasy suma: 0,00 zł
 
Producenci
Rodzaje podłóg drewnianych i ich wzory ułożenia 0

Rodzaje podłóg drewnianych i ich wzory ułożenia

 

Najpopularniejsze rodzaje podłóg drewnianych montowanych w mieszkaniach, domach oraz w obiektach użyteczności publicznej:

Parkiet – to tradycyjna posadzka wykonywana z różnych gatunków drewna z drzew liściastych (m.in. dębu, jesionu, klonu, buku, wiązu, brzozy, jaworu), iglastych (np. sosny i świerku) oraz egzotycznych. Klepki wykonane są z niewielkich deszczułek litego drewna, których wymiary zazwyczaj wynoszą: od 200 do 500 mm (długość), 30-100 mm (szerokość) i 13-22 mm (grubość). Deszczułki łączone są ze sobą na wpust i pióro i układane w różne wzory m.in. jodełka, szachownica i cegiełka. Odpowiednio pielęgnowana i czyszczona podłoga wyłożona parkietem jest bardzo trwała, a z uwagi na grubość posadzki, w razie konieczności można ją wielokrotnie odnawiać.

 

Mozaika – to obok parkietu najpopularniejszy typ wykończenia drewnianej podłogi, wykonanej z niewielkich listewek (tzw. lameli) o grubości 8-22 mm. W przeciwieństwie do tradycyjnego parkietu, elementy mozaiki mają gładkie krawędzie bez wpustu i pióra, a wzory mozaiki układa się automatycznie w fabryce.
Dzięki takiemu zabiegowi nie ma potrzeby komponowania deseni podłogi z drobnych elementów. Lamele połączone specjalną siatką tworzą kwadratowe lub prostokątne segmenty i są gotowe do zamontowania.

 

Panele drewniane – to dwu- lub trójwarstwowy parkiet naturalny w postaci gotowych elementów o kształcie deski. Elementy paneli klejone są z kilku warstw drewna: warstwy drewna szlachetnego (o grubości ok. 2,2-3,6 mm), poprzecznie ułożonych drewnianych deszczułek (najczęściej wykonanych z drzewa iglastego) , spodniej warstwy tzw. łuszczki. Panele dostarczane są w formie gotowej do montażu bez powłok zabezpieczających lub mogą być odpowiednio zabezpieczone już na etapie produkcji.

 

Deski – podłogi z desek (tzw. dyli) wykonuje się głównie z drewna sosnowego, świerkowego oraz coraz częściej z różnych gatunków drewna egzotycznego oraz bambusa. Deski z litego drewna produkowane są w różnej grubości (9-35 mm), szerokości (15-200 mm) oraz długości (od 200 mm do nawet 5000 mm). Modne w ostatnich sezonach długie deski układane są niesymetrycznie we wzór okrętowy.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl