do kasy suma: 0,00 zł
Rodzaje podłóg drewnianych i ich wzory ułożenia
Rodzaje podłóg drewnianych i ich wzory ułożenia

Rodzaje podłóg drewnianych i ich wzory ułożenia

Drewno od lat króluje na podłogach domów i mieszkań. Pomimo upływu lat nie traci na popularności, a użytkownicy cenią je przede wszystkim za wyjątkową estetykę i trwałość. Deski podłogowe występują w różnych rodzajach, a oferta dostępnych na rynku podłóg jest bardzo szeroka. Jak spośród dziesiątek propozycji wybrać tę najlepszą? Podłoga to element, który ma nam służyć przez długie lata, a poza tym cieszyć oko i nie sprawiać trudności w pielęgnacji i konserwacji. Jak wybrać najlepszy rodzaj podłogi z drewna do swojego domu?

Podłogi drewniane – rodzaje

Jakie są najpopularniejsze rodzaje podłóg drewnianych w mieszkaniach, domach i budynkach użyteczności publicznej?

Klasyczny parkiet wykonuje się z różnych gatunków drzew liściastych, iglastych i egzotycznych. Może to być dąb, jesion czy buk, sosna lub świerk. Parkiety układa się klepek z deszczułek litego drewna. Ich standardowa długość to ok. 20-50 cm, szerokość 3-19 cm, a grubość około 1,3-2,2 cm. Deszczułki łączy się na wpust i wypust w najróżniejsze wzory – od jodełki, po cegiełkę czy szachownicę. Parkiet jest wyjątkowo trwałym rodzajem podłogi, o ile tylko właściwie go pielęgnujemy i czyścimy. Ze względu na jego grubość możemy go odnawiać w przypadku, gdyby po latach intensywnego użytkowania zaszła taka potrzeba.

Drugim najchętniej wybieranym rodzajem drewnianej podłogi jest popularna mozaika. Składa się z różnej wielkości elementów – listewek, czyli lameli o grubości ok. 8-22 mm – przyklejonych fabrycznie na siatkę we wzór jodełki czy szachownicy. Dzięki temu mozaika jest od razu gotowa do montażu klejem do parkietów. Elementy składające się na mozaikę mają krawędzie bez wpustu i pióra. W tym rodzaju podłogi można połączyć parę gatunków drewna o różnych kolorach dla ciekawego efektu.

Częstym wyborem w polskich domach są też panele drewniane, czyli parkiet naturalny zbudowany z dwóch lub trzech sklejonych warstw. To gotowe elementy, które mają kształt deski, a powstają z kilku warstw drewna. Na wierzchu cienka warstwa drewna wysokogatunkowego, szlachetnego o grubości 2-3,6 mm. Na środku deszczułki z drzewa iglastego ułożone prostopadle o grubości około 8 mm. A na spodzie drewno gorszej jakości, tzw. Łuszczka, o grubości 1,5-3,5 mm. Panele drewniane są proste do zamontowania i są dostarczane do Klienta w formie gotowej do montażu.

Do wyboru mamy również deski podłogowe, które są zwykle wykonane z drewna sosnowego lub świerkowego albo z drewna egzotycznego i bambusa. Deski produkowane są głównie z drewna litego grubości 9-35 mm, szerokości 15-200 mm i długości 200-5000 mm. Mogą mieć gładkie krawędzie lub krawędzie do łączenia na wpust i wypust.

A Ty, który rodzaj podłogi drewnianej wybierasz?

[product category_id="376" limit="5" onlyAvailable="true"]

Co warto zobaczyć na Julomax

  • deska elewacyjna Chcesz odmienić fasadę swojego domu i nadać jej nowoczesny charakter? Deski elewacyjne kompozytowe będą idealnym wyborem!
  • deski drewniane łódź Sprawdź ofertę ✅ parkietów, tarasów, podłóg drewnianych w Julomax Łódź. ✅ Posiadamy też różne akcesoria i chemię parkieciarską. Zapraszamy!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl