
Budowa tarasu jest marzeniem wielu właścicieli własnego domu. Może być ona jednak dość wymagająca, szczególnie jeżeli zamierzasz podjąć się prac samodzielnie. Praktyczną opcją, która nieco ułatwi wykonanie konstrukcji, jest taras podniesiony wentylowany, zwany też pływającym. Dowiedz się, jakie są jego zalety oraz dlaczego warto zdecydować się właśnie na taki wybór.
Taras pływający – nowoczesne rozwiązanie na podniesiony taras drewniany
Taras pływający to jeden z nowocześniejszych, a także praktyczniejszych wyborów w zakresie budowy tego rodzaju konstrukcji. Główną jego ideą jest brak konieczności wykonywania trwałego łączenia z podłożem. Pomiędzy powierzchnią tarasu a nawierzchnią pod spodem znajduje się pusta przestrzeń. To właśnie do niej odprowadzana jest woda opadowa. Tworząc taras podniesiony, nie wykonuje się również fugowania. Do stworzenia konstrukcji wykorzystuje się legary, a także wsporniki, które dostępne są też w wersji regulowanej.
Pływający taras drewniany – jak zbudować stabilny i estetyczny taras?
Aby wybudować podniesiony taras, musisz wyposażyć się w kilka podstawowych rodzajów materiałów budowlanych. Deski lub płyty tarasowe powinny być podpierane przez legary. Zaleca się wybór wyposażenia z takiego materiału, z jakiego wykonana ma być nawierzchnia. W związku z tym w przypadku wyboru takich materiałów, jak deski tarasowe drewniane, postaw na legary drewniane. Legary umieszcza się na specjalnych wspornikach. Dostępne są modele zarówno z opcją regulacji wysokości, jak i bez niej. W przypadku wyboru pierwszego z tych rozwiązań masz większe możliwości dotyczące poziomowania nawierzchni, a także jej wyrównywania bez konieczności wykonywania trwałej, prostej wylewki pod konstrukcją. Dla uzyskania dodatkowej wysokości bądź zabezpieczenia materiałów można zastosować jeszcze podkładki pod wsporniki.
Jeśli budujesz taras drewniany pływający, warto pamiętać o kilku zasadach podczas prac:
- Rozplanuj odpowiedni rozstaw legarów – zależy on od przeznaczenia tarasu, a także rodzaju stosowanych materiałów. Najczęściej legary kompozytowe układa się w odstępach ok. 35 cm od siebie, natomiast drewniane – 40 cm,
- Wykonaj warstwę hydroizolacyjną – sprawdzi się np. membrana PVC,
- Pamiętaj o spadku powierzchni, aby woda mogła z niej spływać – zaleca się stosowanie spadku ok. 3%,
- Przygotuj nawierzchnię – mimo, że nie musisz wykonywać wylewki, warto przygotować nawierzchnię do montażu, utwardzając ją, wyrównując największe spadki oraz pozbywając się śmieci, czy zanieczyszczeń organicznych,
- Schowaj instalacje pod powierzchnią tarasu – pusta przestrzeń idealnie nada się do estetycznego ukrycia, np. kabli elektrycznych.
[product category_id="447" limit="8" slider="true"]
Zalety i sposoby montażu tarasu podniesionego
Taras drewniany pływający cieszy się coraz większą popularnością ze względu na wiele zalet, jakie ma jego budowa w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. Stworzenie takiej konstrukcji jest pod wieloma względami mniej wymagające. Prace przebiegają szybciej, nie ma też konieczności stosowania specjalistycznych narzędzi. Dzięki temu poradzić sobie może z tym nawet amatorski pasjonat majsterkowania czy prac ogrodowych. Mniejsze są również nakłady finansowe – m.in. za sprawą braku konieczności wykonywania wylewki.
Równie łatwy jak montaż, jest też demontaż powstałej konstrukcji. Z tego powodu na pływający taras często decydują się osoby, które jedynie wynajmują dany lokal. W przypadku konieczności wyprowadzenia się z niego, taras można niewielkim nakładem prac oraz bez szkód dla otoczenia usunąć. Jest to popularne rozwiązanie np. w ogródkach restauracyjnych. Bardzo praktyczna jest też przestrzeń uzyskiwana pod posadzką. Pozwala ukryć nieestetyczne instalacje, które przy innym rodzaju konstrukcji musiałyby się znaleźć na jej powierzchni, bądź też do ich schowania niezbędne byłoby np. wiercenie w ścianach.
Praktyczne porady i inspiracje do aranżacji tarasów wentylowanych
Taras pływający jest praktyczną opcją, gdy szukasz funkcjonalnych inspiracji dotyczących aranżacji ogrodowych. Wybór ten docenią przede wszystkim osoby, które nie lubią monotonii w swojej przestrzeni przydomowej. Dzięki stworzeniu konstrukcji wentylowanej będziesz mógł nawet całkowicie przearanżować koncepcję własnego ogrodu i przemieścić taras w inną jego część. Zapoznaj się również z innymi naszymi poradami, aby poznać więcej praktycznych inspiracji do stworzenia wymarzonego tarasu.