Jaki rodzaj oleju wybrać do danego parkietu?
Olejowanie parkietu to proces wymagający, ale niezwykle potrzebny do zachowania estetyki i trwałości surowca naturalnego. Regularna konserwacja przyczynia się do poprawy wytrzymałości oraz przedłużenia trwałości komponentów niezależnie od sytuacji. Zabezpieczenie drewnianej podłogi metodą olejowania jest dobrą praktyką, a zarazem świetną alternatywą lakierowania. Warstwa ochronna zabezpiecza i gwarantuje estetyczne, matowe wykończenie. Aby jednak proces był satysfakcjonujący, a drewno prezentowało się elegancko, należy dopasować właściwy rodzaj oleju do parkietu. Możliwości jest wiele, zazwyczaj czynnikiem decydującym jest rodzaj drewnianego parkietu oraz efekt, który chcemy uzyskać.
Olejowanie drewna - jaki rodzaj oleju wybrać
Jaki rodzaj oleju wybrać do parkietu? Na rynku dostępnych jest wiele preparatów służących do olejowania drewna, nic więc dziwnego, że proces ten wymaga zaangażowania oraz podstawowej wiedzy na temat ich właściwości. Podejmując decyzję dotyczącą olejowania, punktem wyjścia powinien być rodzaj drewna. Parkiet wykonany z drewna egzotycznego charakteryzuje się innymi cechami niż parkiet z drzewa liściastego czy iglastego. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na rodzaj wybranego oleju i efekt, który ma pozostawić. Dostępne są między innymi oleje barwione i utwardzone oraz ich przeciwieństwa.
Olejowanie drewna olejem lnianym i tungowym
Dość dużą popularnością cieszy się olej lniany o zróżnicowanych właściwościach wynikających ze sposobu przygotowania preparatu. Gotowany, zapewnia powierzchowną warstwę zabezpieczającą, ale jego zaletą jest szybki proces wysychania. Z kolei surowy ma zdecydowanie lepsze właściwości wnikające w głąb struktury drewna. Niestety schnie dość długo - około 24 godzin. Na rynku dostępne są również inne preparaty, które są świetną alternatywą oleju lnianego, między innymi olejowosk, olej słonecznikowy lub olej tungowy, charakteryzujący się świetnymi właściwościami, które oprócz doskonałego efektu wizualnego świetnie zabezpieczają parkiet.
Olejowanie parkietu z twardego drewna
Zabezpieczenie w postaci olejowania w szczególności dotyczy drewna twardego. Gatunki miękkie nie wymagają takich czynności. Skąd wynika zależność? Przede wszystkim z właściwości samego drewna. Gatunki miękkie charakteryzują się porowatą strukturą. W kontakcie z olejem o nieodpowiedniej konsystencji może dojść do przesączenia, które z czasem naruszy estetykę i trwałość parkietu. Warto postępować zgodnie z wytycznymi producenta, który zazwyczaj informuje, jakich preparatów wymaga parkiet oraz w jaki sposób prawidłowo wykonywać czynności pielęgnacyjne, czy też konserwujące.
Intensywnie eksploatowany parkiet z drewna twardego warto zabezpieczyć olejem rozpuszczalnikowym. Wodny poprzez swoją konsystencję jest mniej dokładny i nie wnika tak głęboko w strukturę surowca. Niestety zapach utrzymujący się nawet przez kilka dni może prowadzić do niezadowolenia. Preparat wodny świetnie radzi sobie w sytuacjach, kiedy drewno nie jest narażone na intensywne użytkowanie, w szczególności na ścieranie. Ma satysfakcjonujące właściwości zabezpieczające przed promieniowaniem UV, co jest ważne na przykład w olejach do tarasów. Wyróżnia się łagodnym zapachem, co z pewnością wpłynie na zadowolenie w czasie wykonywania prac.
Dlaczego olejowanie parkietu jest tak ważne?
Mimo początkowej trudności z wyborem właściwego oleju do parkietu drewnianego, warto wykonywać czynność zgodnie z zaleceniami producenta. Regularna impregnacja drewna znacząco wpływa na jego estetykę i trwałość. Olejowanie uwypukla naturalne piękno surowca, podkreślając szlachetny kolor. Wnikając w strukturę, chroni przed promieniowaniem UV, uszkodzeniami i znacząco przedłuża żywotność, co w przypadku częstego eksploatowanego parkietu jest istotnym czynnikiem.