Ogrzewanie podłogowe zapewnia ogromny komfort w codziennym życiu. Popularna „podłogówka” równomiernie dystrybuuje ciepło po całym domu i przyjemnie grzeje stopy przy chodzeniu. Jak ogrzewanie podłogowe sprawdzi się w przypadku podłogi z drewna? Czy podłoga drewniana może być stosowana na ogrzewaniu podłogowym?
Podłogi z różnych gatunków drewna same w sobie są dość ciepłe, czego nie można powiedzieć o podłogach z kamienia lub elementów ceramicznych. Wykorzystanie ogrzewania podłogowego pod podłogi drewniane wymaga dokładnej analizy właściwości wybranego gatunku drewna, wyboru materiałów i spełnienia wszystkich warunków, które umożliwią podłodze z drewna swobodną pracę.
Rodzaje ogrzewania podłogowego na drewniane podłogi
W nowoczesnym budownictwie montuje się dwa rodzaje ogrzewania podłogowego i jest to ogrzewanie elektryczne i wodne. Pierwszy rodzaj wykorzystuje maty grzejne instalowane w warstwie kleju cementowego, na którym montuje się okładziny ceramiczne. Z racji takiego umiejscowienia istnieje możliwość miejscowego przegrzania podłogi, dlatego zastosowanie elektryki do ogrzewania podłogowego podłogi drewnianej nie może mieć miejsca ze względu na bezpieczeństwo. W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego na drewnianej podłodze przewody grzejne znajdują się na głębokości minimum ¾ grubości jastrychu, dzięki czemu ciepło rozprowadza się po podłodze równomiernie, a temperatura posadzki jest optymalna. Dzięki temu likwidujemy ryzyko przegrzania.
Gatunek drewna i rodzaj desek do ogrzewania podłogowego
Jeżeli zdecydujesz się na podłogę drewnianą na wodnym systemie ogrzewania podłogowego, powinieneś zwrócić uwagę na wybór gatunku drewna. Istotny będzie duży współczynnik skurczu i pęcznienia, jak w przypadku jesionu, buku, klonu, brzozy czy wenge. Duży współczynnik skurczu sprawia, że deski podłogowe pod wpływem wilgotnego powietrza kurczą się po podgrzaniu, przez co w podłodze tworzą się szczeliny. Jak temu zapobiec? Najlepiej postawić na gatunek drewna o właściwych parametrach – dąb, bambus skręcany czy merbau. Ogrzewanie podłogowe pod deskami powoduje trudne warunki eksploatacji dla drewna. Mimo prawidłowego eksploatowania i właściwej temperatury w domu, drewno może ulegać lekkiej deformacji, co ma negatywny wpływ na estetykę.
Ogrzewanie podłogowe a drewniane podłogi wielowarstwowe
Podłogi z wielu warstw, w starciu z podłogami z desek litych, mają niejednolitą konstrukcję i dużo niższy współczynnik skurczu i pęcznienia, a również zminimalizowany rozkład naprężeń. Dzięki temu możemy wybrać elementy o większej grubości w stosunku do szerokości. W przypadku drewna litego stosunek grubości do szerokości nie przekracza 1:4 (1 cm grubości to 4 cm szerokości). W przypadku parkietu dębowego o grubości 20 mm szerokość musi wynosić do 80 mm. Deski z wielu warstw mają też lepszą przenikalność cieplną, co wpływa na lepszą wydajność i powoduje ograniczenie strat ciepła systemu ogrzewania podłogowego.