do kasy suma: 0,00 zł
 
Producenci

Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe

0

Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to duże udogodnienie i niespotykany komfort. Często pojawia się jednak pytanie, czy podłoga drewniana może być stosowana na ogrzewaniu podłogowym?

Drewniane podłogi w odróżnieniu od okładzin kamiennych i ceramicznych są ciepłe same w sobie. Stosowanie ogrzewania podłogowego pod podłogi drewniane ma sens i jest bezpieczne tylko wtedy, gdy uwzględnimy właściwości drewna, dopasujemy do niego odpowiednie materiały oraz spełnimy budowlane warunki, umożliwiające podłodze z drewna swobodną pracę.

Rodzaje ogrzewania podłogowego na drewniane podłogi

Obecnie stosowane są dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: elektryczne i wodne. System elektryczny w postaci mat grzejnych jest instalowany bezpośrednio w warstwie kleju cementowego, na którym, tuż nad przewodami grzejnymi, mocowane są okładziny ceramiczne. Takie umiejscowienie powoduje, że może dochodzić do miejscowego przegrzania powierzchni posadzki i jego stosowanie jest wykluczone w przypadku ogrzewania podłogowego podłogi drewnianej. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli chodzi o wodne ogrzewanie podłogowe na drewnianej podłodze, ponieważ w tej konstrukcji przewody grzejne są osadzone na głębokości minimum ¾ grubości jastrychu. Umożliwia to równomierne rozchodzenie się ciepła i osiągnięcie optymalnej temperatury na powierzchni podkładu, bez ryzyka bezpośredniego przegrzania.

Gatunek drewna i rodzaj desek do ogrzewania podłogowego

Przy zastosowaniu podłogi drewnianej na wodnym systemie ogrzewania podłogowego należy uważać na gatunki drewna, charakteryzujące się dużym współczynnikiem skurczu i pęcznienia jak np. jesion, buk, klon, brzoza, grab, wenge czy jatoba. Duży współczynnik skurczu powoduje, że deski podłogowe znajdujące się w wilgotnym powietrzu po podgrzaniu kurczą się i w podłodze powstają widoczne szczeliny. Można tego uniknąć, dobierając gatunek drewna o odpowiednich parametrach i stabilności wymiarowej, taki jak: dąb, bambus skręcany, merbau czy iroko. Ogrzewanie podłogowe pod deskami stwarza szczególnie trudne warunki eksploatacji dla drewna, które nawet pomimo właściwego zastosowania, użytkowania i optymalnej temperatury w pomieszczeniu, może minimalnie deformować się. Zdarza się, że proste krawędzie desek uwidaczniają nawet najmniejsze zmiany kształtu, które nie mają wpływu na trwałość podłogi, ale negatywnie wpływają na estetykę powierzchni. W przypadku podłóg z fazowanymi krawędziami ryzyko, że tego typu efekt będzie widoczny, jest minimalne.

Ogrzewanie podłogowe a drewniane podłogi wielowarstwowe

Podłogi wielowarstwowe ze względu na niejednolitą konstrukcję, w porównaniu do desek litych, charakteryzuje znacznie niższy współczynnik skurczu i pęcznienia oraz zminimalizowany rozkład naprężeń. Pozwalają one na wybór elementów o zdecydowanie większych wymiarach i proporcjach grubości do szerokości np. grubość 15 mm i szerokość 150 mm. Jeżeli wybieramy drewno lite, trzeba uwzględnić, że deski nie powinny mieć dużej szerokości. Bezpiecznie jest wybierać wymiary, gdzie grubość w stosunku do szerokości nie przekracza proporcji 1:4, co oznacza, że na 1 cm grubości przypadają 4 cm szerokości. W przypadku parkietu dębowego o grubości 20 mm, maksymalna szerokość powinna wynosić do 80 mm. Deska wielowarstwowa jest lepsza również pod względem przenikalności cieplnej – znacznie poprawia wydajność i ogranicza straty ciepła systemu ogrzewania podłogowego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl